Bratislava/Trenčín 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Martial Trezzini)

Slovenský gemologický inštitút odporúča záujemcom o nadobudnutie diamantov a klenotníkom, osobitne v období pred vianočnými sviatkami, zvýšenú obozretnosť. TASR informoval predseda Slovenského gemologického inštitútu Martin Mikuš.
Ilustračné foto

Mikuš upozornil na nedávny prípad, keď podvodníci na syntetickom diamante vytvorili identifikačný nápis laboratória Amerického gemologického inštitútu (Gemological Institute of America – GIA) tak, aby sa javilo, že kameň je skutočným nositeľom vlastností opísaných v certifikáte vystavenom k prírodnému diamantu.
Tento laserový nápis na páse diamantu obsahoval pritom skutočné číslo certifikátu vystaveného jeho laboratóriom v roku 2015 k prírodnému diamantu. Zámenu odhalilo testovanie na najmodernejších zariadeniach. Taktiež posúdením samotného nápisu sa zistilo, že písmo má mierne odlišné od toho, aké používa GIA, čo potvrdilo, že nápis je falošný.
Mikuš upozorňuje, že pri zámene prírodného drahého kameňa za syntetický nebudú parametre diamantu, a teda ani jeho hodnota korešpondovať s jeho cenou. Nový majiteľ tak môže utrpieť značnú finančnú škodu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.