Riace 15. októbra 2018 (HSP/Foto:MDR Twitter)
 
Ešte dňa 2. októbra slovenská tlačová agentúra informovala, že “starostu malého kalábrijského mesta, ktorý sa v Taliansku stal symbolom ústretového prístupu voči utečencom, zadržali pre podozrenie z napomáhania nelegálnej migrácii”

Na snímke Domenico Lucano

Ďalej agentúra uviedla, že voči Domenicovi Lucanovi, starostovi mestečka Riace, vzniesli obvinenia týkajúce sa “využívania štátnych financií na pomoc migrantom a utečencom” a tiež “že sa podieľal na uzatváraní účelových sobášov, vďaka ktorým migranti získavali právo na legálny pobyt v Taliansku.”
Aby si však čitatelia utvorili o Domenicovi Lucanovi napriek obvineniam tú “správnu” mienku, agentúra na záver citovala istého talianského novinára, podľa ktorého je Lucanovo zatknutie  “úderom do tváre tým”, ktorí si plnia svoju morálnu povinnosť a pomáhajú migrantom prichádzajúcim do Talianska.
Na dotvorenie obrazu treba ešte spomenúť protesty v Taliansku dňa 12. októbra, kde sa o. i. v Riace protestovalo proti zatknutiu starostu a migranti prevažne zo subsaharskej Afriky niesli na transparentoch aj takéto nápisy:  “Riace – to je naša zem”. A podľa posledných správ taliansky minister vnútra nariadil presídlenie migrantov z mestečka Riace na miesta na to určené. Kontroly vykonané v rokoch 2016-2017 preukázali veľké nedostatky v dokumentácii, v nakladaní s finančnými prostriedkami a tiež v podmienkach, v akých migranti žijú.
Talianska vláda je kvôli zatknutiu starostu a plánovanému presídleniu mohutne kritizovaná zo strany bývalej vládnucej strany PD a jej sympatizantov.
Pritom vyšetrovanie starostu sa začalo ešte v roku 2017 – teda za ich vlády.
Starosta je obvinený aj vo veci nezákonného postupu pri obstaraní služby zberu triedeného odpadu.
To, ako si tento „symbol multikultúrneho spolužitia“ plnil morálne povinnosti a ako pomáhal migrantom, vysvetľuje v článku „Protest proti italské vládě, ulejváci jásali a dělali bordel … podpora nelegálům“ Monika Pilloni, aktivistka talianskeho hnutia Liga a česko-talianska blogerka na blogu idnes.cz:
“podporoval nelegálnu migráciu tým spôsobom, že zaobstarával nelegálnym migrantom doklady, organizoval svadby “naoko” medzi nimi a miestnymi obyvateľmi, ale bez náležitých dokladov. Medzi ženíchmi boli aj miestni starci, ktorí vyžadovali po svadbe od mladých migrantiek platbu za “papiere” v “naturáliách”, a keď bolo treba „legalizovať“ muža a talianskych neviest nebolo, tak Lucano organizoval aj „svadby GAY“.
Renáta Indri
 
Príspevok Zatknutý “symbol multikulturalizmu” a jeho pozadie zobrazený najskôr Hlavné správy.