Barcelona 8. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)
 
Španielska polícia zatkla v septembri muža vlastniaceho “arzenál zbraní”, ktorý sa na internete v diskusiách vyhrážal zabitím španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na štvrtkové oznámenie príslušných úradov

Na snímke španielsky premiér Pedro Sánchez

Španielsky denník Público, ktorý túto správu priniesol ako prvý, informoval, že zadržaný muž je vo veku 63 rokov a medzi zhabanými zbraňami sa nachádzali aj ostreľovacie pušky a jeden samopal.
Podľa novín muž údajne plánoval útok na Sáncheza, pretože ho rozzúrilo premiérove rozhodnutie exhumovať telesné pozostatky bývalého diktátora Francisca Franca pochovaného v impozantnej bazilike neďaleko Madridu.
Muža, ktorý “chcel zabiť predsedu španielskej vlády”, zadržali v jeho dome v meste Terrassa na severovýchode Katalánska, uviedla polícia na Twitteri. Dodala, že uňho doma našla arzenál zbraní.
Katalánsky súd uviedol, že muž je podozrivý zo “sprisahania s úmyslom útoku voči orgánom použitím zbraní”. Muž, ktorého totožnosť nezverejnili, je tiež obvinený z “vážnych hrozieb”, nelegálneho držania “ukrytých zbraní, munície a výbušných zariadení” a zločinu z nenávisti.
Hovorkyňa súdu potvrdila, že muž sa premiérovi na internete vyhrážal smrťou, i jeho zadržanie v polovici septembra. Podľa nej nemal zbrojný preukaz.
Španielska vláda vo vyhlásení v reakcii uviedla, že bezpečnosť premiéra “nikdy nebola ohrozená”.
Francovo telo bolo od jeho smrti v roku 1975 pochované v mauzóleu v Údolí padlých severozápadne od Madridu. Súčasná španielska vláda socialistického premiéra Pedra Sáncheza plánuje telo bývalého diktátora exhumovať a pochovať na inom mieste. Španielsky parlament už schválil návrh zákona, ktorý má exhumáciu umožniť, a to aj napriek pretrvávajúcemu nesúhlasu jeho príbuzných a sympatizantov.
 
Príspevok Zatkli muža, ktorý sa vyhrážal smrťou premiérovi Sánchezovi zobrazený najskôr Hlavné správy.