Valletta 4. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jon Borg)

Polícia zadržala v pondelok osem podozrivých z vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Oznámil to maltský premiér Joseph Muscat. K zatknutiam došlo približne dva mesiace po tom, ako novinárku zabila bomba uložená v jej aute.
Na archívnej snímke zo 4. apríla 2016 maltská investigatívna novinárka Daphne Caruanová Galiziová

Všetci podozriví sú maltskými občanmi a väčšina z nich má kriminálnu minulosť, citoval predsedu maltskej vlády britský denník The Guardian.
Premiér neskôr na svojom Twitteri uviedol, že boli zatknutí aj ďalší dvaja podozriví. “Polícia má od dnešného skorého rána pod kontrolou všetky oblasti záujmu a vyšetrovanie je v plnom prúde,” doplnil.
Polícia má na vypočúvanie podozrivých 48 hodín. Vyšetrovanie v tomto prípade prebieha v oblasti miest Marsa a Zebbug a dediny Bugibba.
Caruanovú Galiziovú, známu 53-ročnú investigatívnu novinárku, blogerku a ostrú kritičku maltskej vlády, zabila 16. októbra bomba uložená v jej aute počas jazdy. K výbuchu došlo len niekoľko metrov od novinárkinho domu v dedine Bidnija.
Rodina zavraždenej novinárky začala podnikať právne kroky voči polícii a požiadala, aby bol z vyšetrovania prípadu stiahnutý hlavný vyšetrovateľ. Odvoláva sa pritom na konflikt záujmov, ku ktorému podľa nej pri vyšetrovaní prípadu dochádza. Zástupca policajného komisára Silvio Valletta je totiž manželom Justyne Caruanovej, ktorá je ministerkou v maltskej vláde.
V čase smrti čelila novinárka na maltských súdoch 42 žalobám za nactiutŕhanie. Opozičný líder Adrian Delia stiahol päť žalôb, ktoré na ňu podal.
Maltská vláda ponúkla odmenu milión eur za informácie vedúce k osobám zodpovedným za jej zavraždenie a takisto úplnú ochranu každému, kto s týmito informáciami predstúpi.
Pri vyšetrovaní zločinu pomáha maltskej polícii americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Europol. S analýzou forenzných dôkazov získaných na mieste zločinu pomáhajú tiež holandskí odborníci.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.