Atlanta 24. októbra 2017 (HSP/RT/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Zástupkyňa amerického štátu Georgia Betty Priceová, manželka bývalého ministra zdravotníctva Toma Pricea navrhla, aby ľudia s HIV boli umiestnení do karantény a neustále sledovaní. Spôsobila tým vlnu kritiky, keďže sa v jej vyjadrení objavilo aj slovo karanténa.
Ilustračné foto: Na snímke zdravotník prevádza orientačný rýchlotest na HIV

Zákonodárkyňa a bývalá anesteziologička požiadala dr. Pascala Wortleyho, riaditeľa sekcie epidemiológie HIV v Georgi, aby zabezpečil “dohľad nad pacientmi, sledovanie ich kontaktov a pod.”.
Doplnila to otázkou: “Čo sme legálne schopní urobiť? Nechcem hovoriť doslova o karanténe, ale myslím, že mám na mysli niečo podobné. Je tu taká možnosť? Pretože nemalé verejné financie sú vynakladané na profylaxiu a liečbu tejto choroby,” pokračovala. “Takže máme enormný záujem o obmedzenie šírenia. Čo by ste poradili alebo existujú nejaké zákonné spôsoby, ktoré by sme mohli urobiť, aby sa obmedzilo šírenie? ”
Wortley reagoval tým, že v štáte Georigia podporuje iniciatívu, aby novodiagnostikovaných ľudí uvádzali svojich všetkých sexuálnych partnerov a informovali ich o infekcii, alebo to za nich urobia zdravotnícki pracovníci, píše Atlanta Journal-Constitution.
Zdá sa, že kauza okolo vyhlásení Priceovej zhoršuje klímu okolo pacientov s týmto vírusom. Podľa jej slov predstavujú veľké riziko šírenia, na rozdiel od 80. či 90. rokov kedy ľudia s HIV “umierali skôr”, a preto bolo menej pravdepodobné, že odovzdajú vírus ďalej.
“Zdá sa mi, že je to takmer desivé, že je tu taký počet ľudí, ktorí sú nositeľmi,” povedala. “Sú to nositelia s potenciálom šíriť HIV, zatiaľ čo v minulosti zomreli ľahšie a potom v tom čase nepredstavovali riziko. Takže máme obrovskú populáciu, ktorá predstavuje riziko, ak nie sú správne liečení. ”
Priceová  nedávno vydala nové vyhlásenie, v ktorom vysvetľuje svoje vyhlásenia uverejnené v Atlante Journal-Constitution, tento raz použila miernejšiu terminológiu a vyvarovala sa slovu karanténa.
“Najskôr som sa vyjadrila provokatívne ako súčasť voľne sa rozvíjajúceho rozhovoru, ktorý bol úplne vyňatý z kontextu,” povedala Priceová. “Nepodporujem karanténu vo verejnej zdravotnej liečbe pacientov s HIV.”
“Mám však v úmysle zapáliť oheň v každom z nás so zodpovednosťou v oblasti verejného zdravia – oheň, ktorý povedie k vyriešeniu dlhodobého problému, aby všetci naši spoluobčania s HIV dosiahli lepšiu kvalitu života a aby sme ochránili zdravie verejnosti,” dodala.
Štát Georgia má po Louisiane druhú najvyššiu mieru nových infekcií HIV. Viac ako tretina pacientov s vírusom nedostáva žiadnu liečbu.