Bratislava 18. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Catherine J. Jun)

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) plánuje vo svojich pôrodniciach zmeny. Rodičkám chce v blízkom čase rekonštruovať izby, toalety či sprchy, prísť by mali i nové inkubátory. Lepšie podmienky avizuje po zverejnení dokumentu “Medzi nami” z dielne režisérky Zuzany Límovej. Ten podľa nej poukazuje na nedostatočné súkromie rodičiek a neosobný prístup zdravotníckeho personálu k ženám. 
Ilustračná snímka

“Film sa nezakladá na realite, je vysoko neobjektívny a očierňujúci,” povedal dnes na tlačovej konferencii generálny riaditeľ UNB Juraj Kovács. Šéf UNB však priznal, že lekár nemá rodičku fackovať počas pôrodu, hoci sa správa hystericky. O takomto zákroku totiž doktor vo filme hovoril. “S lekárom sme vo fáze rozviazania pracovného pomeru,” povedal Kovács.
“Ak je rodička v nesmiernom strese, možno na ňu maximálne zvýšiť hlas,” doplnil Miroslav Borovský, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre gynekológiu a pôrodníctvo. UNB priznala nedostatky personálu v komunikácii s pacientmi. “Posilníme to, ide nám o komfort rodičiek,” povedal Kovács. Obraz o pôrodniciach v nemocnici si podľa Kovácsa nemožno robiť na základe výpovedí troch rodičiek. Nemocnica má podľa neho tisíce spokojných pacientok. Límovej vedenie nemocnice tiež vytklo, že výpovede žien natáčala v “polorozpadnutej škole v šatniach”.
Režisérku filmu UNB pozvala aj na tlačovú konferenciu. Límová účasť odmietla. Dokument Zuzany Límovej sa k divákom dostal začiatkom tohto týždňa. Dokumentom plánovala na túto tému otvoriť diskusiu. Nemocnica aj niektorí lekári žiadali po uverejnení traileru zastavenie filmu. Zaoberalo sa ním právne oddelenie UNB. Límová podľa nemocnice pôvodne tvrdila, že dokument má slúžiť na študentské účely. Kovács zatiaľ nepovedal, či voči Límovej budú zvažovať právne kroky. Film sa k slovenským divákom dostal začiatkom tohto týždňa. Pracoval na ňom medzinárodný tím. Budú si ho môcť pozrieť aj v zahraničí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.