Paríž 4. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Franck Dubray)
 
Francúzske orgány vyzvali v stredu na upokojenie situácie v meste Nantes na západe krajiny, ktoré počas uplynulej noci zachvátila vlna výtržností a násilných potýčok medzi obyvateľmi a príslušníkmi polície. Nepokoje vyvolala smrť mladého vodiča, na ktorého vystrelil policajt, keď sa snažil vyhnúť kontrole, informovali agentúry AP a DPA.

Na snímke francúzski policajti

Dôvodom streľby na nemenovaného 22-ročného muža bolo podľa polície to, že pri pokuse uniknúť kontrole vrazil autom do jedného z policajtov. Viaceré francúzske médiá však citovali výpovede údajných očitých svedkov, ktoré policajnej verzii odporujú.
Postreleného vodiča previezli do nemocnice, kde neskôr zraneniam podľahol. Podľa DPA išlo o hľadanú osobu, na ktorú bol vydaný zatykač za účasť na krádeži, prechovávanie odcudzených vecí a členstvo v zločineckej skupine.
Oblastná prefektka Nicole Kleinová pre televíziu BFMTV uviedla, že pri nočných nepokojoch vo viacerých štvrtiach Nantes bolo podpálených približne 30 áut a niekoľko obchodov, pričom vznikli “značné” škody. Podľa agentúry AP sa protestujúci obyvatelia dostávali do potýčok s políciou a hádzali zápalné fľaše, pričom okrem áut a nádob na odpad podpaľovali aj budovy. Výtržnosti utíchli až v skorých ranných hodinách.
Francúzsky minister vnútra Gérard Collomb násilie dôrazne odsúdil a prisľúbil využitie “všetkých potrebných prostriedkov” na upokojenie situácie. Udalosťami v Nantes sa začala zaoberať prokuratúra, zatiaľ čo polícia začala interné vyšetrovanie prípadu použitia strelnej zbrane proti motoristovi.
Podobné dramatické udalosti sa odohrali v roku 2005 na predmestiach Paríža, keď pri dvoch mladíkov, ktorých prenasledovala polícia, zabil elektrický prúd. Situácia sa vtedy vrátila do normálu až po niekoľkých týždňoch.
 
Príspevok Zastrelenie muža pri policajnej kontrole vyvolalo vo francúzskom Nantes nepokoje zobrazený najskôr Hlavné správy.