Moskva 1. júna 2019 (HSP/Sputnik.cz/Foto:TASR/AP-Thomas Kienzle)

Ruská centrálna banka počíta s tým, že zlaté a devízové ​​rezervy krajiny v blízkej budúcnosti dosiahnu úroveň medzinárodných rezerv v sume 500 miliárd dolárov. Uviedla to šéfka Centrálne banky RF Elvira Nabiullinovej

Ilustračné foto

“Hodnota 500 miliárd dolárov nie je cieľom, je to približná suma, ktorú pokladáme za dôležitú pre ekonomiku, aby rezervy poskytli primeranú bezpečnosť krajiny. Táto úroveň rezerv stačí pre krízové ​​situácie,” uviedla šéfka ruskej centrálnej banky.

Medzinárodné rezervy Ruska, ktoré sú vysoko likvidné zahraničné aktíva, vlastní ruská banka a vláda. Tvoria ich financie v zahraničnej mene, zvláštne práva čerpania, rezervné pozície v Medzinárodnom menovom fonde a prúty zlata.

Nabiullinovej dodala, že Rusko takmer dosiahlo medzinárodnú úroveň zlatých rezerv.

“Takmer sme dosiahli túto úroveň. Možno, že v najbližšej dobe už prekročíme tú latku, potom dôjde k ďalšiemu nákupu v rámci rozpočtového pravidla. Doplnkové orientačné body sa nepredpokladajú,” povedala.

Na začiatku apríla podľa informácií Centrálne banky Ruska devízové ​​rezervy krajiny dosiahli hodnotu 487,8 miliárd dolárov. Uvádza sa, že toto číslo prekročilo päťročný rekord. Vtedy 1. apríla 2014 dosiahli rezervy hodnotu 486 miliárd dolárov.

V minulom roku Centrálna banka Ruska zvýšila rezervy zlata celkovo o 14,9%, teda takmer o 275 ton, a to na 67,9 milióna uncí (viac ako dvetisíc ton). V priebehu roka banka zlato pravidelne nakupovala, aby doplnila devízové ​​rezervy. V decembri získala až 9,3 ton.

Elvira Nabiullinovej niekoľkokrát uviedla, že regulátor udržuje politiku diverzifikácie investícií medzinárodných rezerv, pričom zohľadňuje všetky riziká vrátane tých finančných, ekonomických a geopolitických. Napríklad v minulom roku začala CB RF predávať americké vládne dlhopisy. Na začiatku jesene 2018 sa investície, ktoré v roku 2010 predstavovali 176 miliárd dolárov, znížili na 14 miliárd.

V máji Svetová rada pre zlato (WGC) informovala, že Rusko získalo prvú pozíciu medzi najväčšími svetovými odberateľmi zlata v prvom štvrťroku terajšieho roka. Podľa správ krajiny dodala 55,3 ton do svojich zlatých trezorov, v dôsledku čoho jej zlaté zásoby je 2 168,3 ton.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj