Nitra 16. februára 2019 (HSP/Foto: Eugen Rusnák)
 
Mestská polícia v Nitre bude v najbližších dňoch adresovať krajskej komisii pre prevenciu kriminality projekt na finančnú podporu modernizácie zastaraného kamerového systému. O výsledku sa dozvedia po zasadnutí Rady vlády SR pre prevenciu kriminality

Ilustračné foto

Kamery v meste výraznou mierou pomáhajú pri prevencii protispoločenských javov. Nepretržite 24-hodín sledujú v uliciach mládež i občanov mladšieho stredného veku, sociálne neprispôsobivých občanov a rovnako sú zacielené aj na nedisciplinovaných vodičov.
„Cieľom je získať finančné prostriedky na výmenu posledných desiatich zastaraných analógových kamier na súčasné digitálne IP kamery, ktoré sú na podstatne vyššej kvalitatívnej úrovni a disponujú aj väčším rozlíšením,“ uviedol Miroslav Duchoň, veliteľ školiaceho a výcvikového strediska, dopravného ihriska a prevencie.
Ide o pokračovanie projektu situačnej prevencie dobudovávania kamerového v meste Nitra s cieľom znížiť mieru vandalizmu, graffitti a inú protispoločenskú činnosť. Okrem toho kamery výrazne pomáhajú zvýšiť mieru objasnenosti nielen tohto druhu kriminality, ale aj pri inej trestnej činnosti či objasnení rôznych dopravných nehôd, nehovoriac o zistení a objasnení každodennej priestupkovej činnosti. Nezanedbateľná je tiež identifikácia páchateľov týchto skutkov. Výstupy z mestského kamerového systému často slúžia ako dôkazový materiál pre orgány činné v trestnom konaní.
Pred dvomi rokmi, v piatej etape projektu získala MsP Nitra štátnu finančnú dotáciu vo výške 40 000 eur. Na projekt rekonštrukcia zastaraného kamerového systému, bola v roku 2017 a na prelome rokov 2017/2018 realizovaná modernizácia z pridelenej štátnej finančnej dotácie vo výške 20 000 eur.
Ľudmila Synaková
 
Príspevok Zastarané analógové kamery chce mesto Nitra vymeniť za digitálne zobrazený najskôr Hlavné správy.