Teherán 3. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Richard Drew)

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zarif pošle list generálnemu tajomníkovi OSN Antoniovi Guterresovi o iniciatíve Teheránu v Perzskom zálive, oznámilo MZV Iránu

Na snímke Mohammad Javad Zarif

Oficiálny hovorca iránskeho MZV Abbás Músáví oznámil, že iránsky prezident Hasan Rúhání zaslal listy predsedom Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu a vedeniu Iraku s iniciatívou, ktorá bola predložená počas Valného zhromaždenia OSN.

Iránsky minister zahraničných vecí Zarif v najbližšej dobe tiež pošle list týkajúci sa tejto otázky generálnemu tajomníkovi OSN, povedal Músáví a dodal, že Irán chce vynaložiť spoločné úsilie s krajinami Perzského zálivu na zaistenie bezpečnosti tohto regiónu.

To svedčí o vážnych úmysloch Iránu, ktorý dodáva význam krajinám regiónu pri zabezpečení stability a bezpečnosti v oblasti Perzského zálivu, dodal oficiálny hovorca MZV.

Rúhání na pozadí pokusov USA o vytvorenie svojej koalície na zaistenie bezpečnosti vôd v blízkosti Iránu počas septembrového prejavu z tribúny Valného zhromaždenia OSN fakticky navrhol alternatívnu variantu vytvoriť regionálnu koalíciu nazvanú Koalícia nádeje a vystúpiť s Hormuzskou mierovou iniciatívou (podľa názvu Hormuzského prielivu spájajúceho Perzský a Ománsky záliv) pre bezpečnosť tejto vodnej cesty.

Ako povedal iránsky prezident, koalícia bude pôsobiť na základe zásad vzájomnej úcty, rovnosti, dialógu, rešpektovania územnej celistvosti, mierového riešenia všetkých nezhôd a taktiež podľa princípu vzájomného neútočenia a nezasahovania do vnútorných záležitostí.

Napätá situácia v Perzskom zálive

V polovici septembra došlo k útoku na rafinérie v Saudskej Arábii. Zodpovednosť za útoky na seba vzali jemenskí povstalci Hútiovia. Avšak Rijád a Washington z incidentu obvinili Teherán. Ten to však odmieta. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že žiadne dôkazy o zodpovednosti Iránu neexistujú.

Po útoku uvalili Spojené štáty na Irán nové sankcie proti bankovému sektoru krajiny. Washington tiež vyhlásil, že odošle na Blízky východ vojenský kontingent pre zachovanie svetového poriadku stojaceho na dodržiavaní pravidiel.

11. októbra v Červenom mori pri pobreží Saudskej Arábie došlo k útoku na iránsky tanker. Podľa Iránskej národnej ropnej spoločnosti spôsobené škody nasvedčujú, že k útoku boli použité rakety.

Ide o prvý útok na iránsky ropný tanker v posledných rokoch. Skôr v júni a júli došlo k útoku na dva tankery v Perzskom zálive a v máji na štyri tankery. Spojené štáty z incidentu obvinili Irán. Ten to však odmieta.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj