Kyjev 25. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykhailo Markiv, Presidential Press Service)
 
Predvolebná horúčka na Ukrajine má novú zápletku. Ukrajinské médiá informujú o škandáloch, prieskumoch, predpovediach, ale je tu novinka – skupina poslancov trvá na tom, že prezidentské voľby treba preložiť z marca 2019 na jún. Analytici a novinári sa zhodujú, že by to prospelo jediné prezidentovi Porošenkovi, ktorý „zhromažďuje sily“…

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinský poslanec, člen parlamentnej frakcie „Národný front“ Leonid Jemec poukázal na to, že sa niektorí poslanci chcú obrátiť na Ústavný súd a požiadať o preloženie dátumu prezidentských volieb z marca na jún 2019. Tieto zákulisné ťahy komentoval na svojej stránke na Facebooku. „Podľa mojich informácií, poslanci pripravujú žiadosť na Ústavný súd a chcú požiadať o povolenie preloženia prezidentských volieb na Ukrajine,“ uviedol.
Ukrajinské médiá pripomínajú, že voľby prezidenta Ukrajiny sú naplánované na 31. marca 2019 a parlamentné voľby by sa mali konať 27. októbra budúceho roka. Oficiálna prezidentská kampaň štartuje 31. decembra. Viacerí analytici a novinári poukazujú na „šachovú partiu“ Porošenka: chce preložiť voľby na jún, keď mnohí ľudia budú na dovolenkách a prázdninách – volebná účasť bude mizerná. Voliť pôjde veľmi málo mladých ľudí, ale práve tí podporujú oponentov Porošenka – a takto by súčasný prezident mohol stiahnuť náskok Júlie Timošenkovej, ktorú by chceli voliť práve tí mladší voliči.
Denník „Strana“ priamo píše, že v Najvyššej rade sa obávajú, že Petro Porošenko prostredníctvom Ústavného súdu chce predlžiť svoje pôsobenie vo funkcii prezidenta o ďalší rok. Potom, na základe toho, ako dopadnú parlamentné voľby v októbri 2019, by si Porošenko zvolil stratégiu svojej prezidentskej kampane.
Denník „Strana“ poukazuje na to, že Porošenko má dosť reálne šance odložiť prezidentské voľby: v súčasnosti, ako prezident, má kontrolu nad parlamentom, má určité finančné páky, môže sa opierať o armádu a bezpečnostné zložky a pod. Preto, podľa ukrajinských novinárov, ešte nie je isté, že sa prezidentské voľby budú konať v marci 2019.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Zápletka: ukrajinskí poslanci sa chcú obrátiť na Ústavný súd, navrhujú posunúť marcové prezidentské voľby zobrazený najskôr Hlavné správy.