Praha 7. apríla 2018 (HSP/idnes/Foto: TASR- Jakub Kotian)
 
Medzi hudobníkmi sú rôzne názory na to, či ich telefóny v rukách ľudí v publiku obťažujú alebo nie. No ich používaním sa u divákov akoby strácal zážitok zo samotného koncertu, tvrdia vedci podľa českého idnes.cz

Ilustračné foto

Mobily v rukách divákov vyrušujú viacero vystupujúcich umelcov, napríklad aj speváčky Beyoncé či Björk. Hudobník Jack White sa pre magazín Rolling Stone vyjadril: “Ľudia už na koncertoch ani netlieskajú, pretože v jednej ruke majú tu zas***ú textovaciu vec a v druhej pitie. Hrať pre nich je strata času.”
Na budúcom turné to vraj White bude mať zariadené tak, že každý návštevník dostane neoprénovú kapsičku, do ktorej si vloží telefón, aby ho počas koncertu nepoužíval. Fotografie na pamiatku, aj pre médiá, budú na druhý deň k dispozícii od oficiálneho Whiteovho fotografa.
No nielen hudobníci, ale aj vedci zdôrazňujú, že používanie mobilu na fotky či videá počas sledovania koncertu prináša len polovičný zážitok. A naviac tým prekážate aj niekomu za sebou.
“S fotoaparátom v ruke sa ľudia správajú, ako by fotky boli ich spomienkami, ale tak to nie je. Snímka je znázornením zážitku, ale nie je to zážitok sám o sebe,” tvrdí podľa magazínu Pitchfork profesorka kognitívnej psychológie Linda Henkelová z Fairfield University v americkom štáte Connecticut. Ak totiž namiesto sledovania nejakého vystúpenia si ho fotíte, menej si ho budete pamätať.
Sú však nakoniec aj takí hudobníci, ktorí tie mobily využijú na vytvorenie potrebnej dojemnej atmosféry, keď si diváci na nich zapnú svetlo a kolíšu s nimi v rytme hudby, pričom ostatné svetelné efekty sú vypnuté. Kým v minulosti to boli sviečky či zapaľovače, dnes je to svetlo z mobilov.
Ale ako idnes.cz dodáva, “aj to časom unudí, a tak je asi najlepšie k vytváraniu si záberov z koncertov na mobil pristupovať skôr triezvejšie”.
 
Príspevok Záplava fotiek a videí z mobilov na koncerte: Radšej si doprajte priamy zážitok zobrazený najskôr Hlavné správy.