Štokholm 27. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)
 

I keď média skoro každý deň píšu o tom, že je západná demokracia v ohrození, v skutočnosti sa situácia líši, píše Samtiden. Keď média varujú pred nebezpečím „pravicových populistických strán“,  zabúdajú na veľký počet voličov, ktorí nie sú spokojní s politikou európskych elít a dávajú svoje hlasy im namiesto nich.

Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron

V skutočnosti nebezpečie ohrozuje predovšetkým európsku elitu, nie demokraciu, ktorá v posledných rokoch rástla viac než inokedy.
Nedávno švédske noviny Svenska Dagbladet uviedli na hlavnej stránke článok s nadpisom „Mladí ľudia strácajú vieru v demokraciu”. Spočiatku poskytuje prehľad o situácii vo svete a správne konštatuje, že Čína, Irán a Rusko nie sú „žiadne demokracie”. To nie je žiadna novinka, ničmenej tieto krajiny získali veľkú váhu na svetovej aréne, čo ohrozuje vplyv demokratických západných krajín, píše Samtiden.
Niektorí publicisti sa domnievajú, že táto situácia svedčí o tom, že demokracia na Západe bola tiež postihnutá „krízou”.
Svenska Dagbladet píše: „Bližšie k Švédsku je napríklad politická situácia vo Francúzsku a Nemecku, ktorá sa zhoršila kvôli pravicovým populistickým stranám, ktoré obdržali mandáty v parlamentoch svojich krajín. Počet ich mandátov vzrástol tiež v Holandsku a konzervatívnej Slobodnej strane Rakúska (FPÖ) sa dokonca podarilo dostať miesta v koaličnej vláde.”
„Všimnite si, ako autor brzdí pri formulácii. Už nehovorí o ohrození demokracie, ale o skutočnosti, že sa „politická situácia” zhoršila. Čo sa deje? Skutočnosť je taká, že voliči podľa novinára hlasovali v demokratických a slobodných voľbách pre „zlé” strany. Keď ľudia nemyslia ako publicisti, hrozba demokracie je nevyhnutná,” vysvetľuje denník.
Posielaním signálu, že je demokracia v nebezpečenstve, vlastne iba hrajú na city.
„Ako môžu liberálne noviny hovoriť o hrozbe demokracie, pokiaľ veria, že ľudia iba nesprávne hlasovali? Presnejšie povedané, sú oni sami demokrati? Nie, je to elita, ktorá verí, že ľudia by nemali mať hlasovacie práva, pokiaľ nebudú hlasovať, ako im bolo povedané?” zdôrazňuje portál.
 

Príspevok Západná demokracia rozkvitá pred očami, ale liberálnym elitám sa to nepáči zobrazený najskôr Hlavné správy.