Bratislava 17. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Slovenský automobilový priemysel aj roku 2016 prekročil počtom vyrobených vozidiel miliónovú hranicu.

Vlani sa v závodoch Kia Motors Slovakia, Peugeot Citroën Slovakia a Volkswagen Slovakia vyrobilo viac ako 1,040 milióna automobilov. Informovali o tom dnes na tlačovej konferencii predstavitelia Združenia automobilového priemyslu (ZAP) SR. V roku 2015 sa v SR vyrobilo 1,038 milióna vozidiel.

Na snímke zľava hore viceprezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) Alexander Matušek, viceprezident ZAP Ľubomír Šooš, výkonný viceprezident ZAP Jaroslav Holeček, prezident ZAP Juraj Sinay, čestný prezident ZAP Jozef Uhrík, viceprezident ZAP Pavol Prepiak a zľava dolu hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová a hovorca PSA Groupe Peter Švec počas tlačovej konferencie Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR na tému Výroba a predaj vozidiel slovenských automobiliek v roku 2016 a výsledky činnosti ZAP SR v roku 2016 a plány na rok 2017Na snímke zľava hore viceprezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) Alexander Matušek, viceprezident ZAP Ľubomír Šooš, výkonný viceprezident ZAP Jaroslav Holeček, prezident ZAP Juraj Sinay, čestný prezident ZAP Jozef Uhrík, viceprezident ZAP Pavol Prepiak a zľava dolu hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová a hovorca PSA Groupe Peter Švec počas tlačovej konferencie Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR na tému Výroba a predaj vozidiel slovenských automobiliek v roku 2016 a výsledky činnosti ZAP SR v roku 2016 a plány na rok 2017

Informovali zároveň, že podiel automobilov na celkovej priemyselnej výrobe na Slovensku dosiahol 44 %, pričom automobilový priemysel sa na priemyselnom exporte SR podieľal 35 %. Slovensko už niekoľko rokov vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov. Vlani si prvenstvo v tomto ukazovateli udržala SR počtom 191 vozidiel, priemer Európskej únie (EÚ) bol 40,8 vozidiel.

“Rok 2016 znamenal pre automobilový priemysel mierny rozvoj oproti roku 2015, čo sa týka absolútneho počtu vyrobených vozidiel. Dodržali sme, čo sme veľmi radi, hranicu 1 milióna vyrobených automobilov. Predpokladáme, že to bude v celkovom súčte o približne 40.000 až 50.000 automobilov viac,” uviedol prezident ZAP SR Juraj Sinay. To podľa neho svedčí o tom, že “sila slovenských koncových výrobcov automobilov je stále na veľmi vysokej úrovni”.

Aj registrácie nových osobných áut dosiali podľa ZAP v roku 2016 rekordné hodnoty. V kumulatívnom porovnaní registrácie vlani dosiahli 88.163 osobných vozidiel, čo predstavuje oproti roku 2015 nárast o 13,09 %. “Nárast predaných áut znamená pre spoločnosť potvrdenie ekonomického rastu a kúpnej sily obyvateľov,” doplnil Sinay.

V roku 2017 bude ZAP SR, okrem iných úloh, iniciovať diskusie a podporovať otázky spracovania analýzy dosahov digitalizácie priemyslu na zamestnanosť, spracovania štúdie potrieb rozvoja aplikovaného výskumu a vývoja, budovania výskumno-vývojových pracovísk aj u dodávateľov pre finálnych výrobcov automobilov a rozvíjania spolupráce medzi rôznymi odvetviami ekonomiky.

Aj v tomto roku by podľa Sinaya slovenský automobilový sektor chcel zaznamenať miliónovú úroveň vo výrobe automobilov. “Boli by sme veľmi radi, keby trend z roku 2016 pokračoval ďalej. Predpokladáme, že vývoj pôjde aj v roku 2017 opäť nad úrovňou 1 milióna vozidiel,” dodal Sinay. Automobiloví výrobcovia by podľa jeho slov ocenili, keby sa v roku 2017 podarilo “rozbehnúť” rekvalifikácie a odborné vzdelávanie pracovníkov.

Združenie automobilového priemyslu SR vzniklo v júni 1993. Je dobrovoľným združením právnických osôb, momentálne zastupuje záujmy 187 subjektov. Je členom európskej asociácie výrobcov automobilov ACEA.