Praha 20. marca 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Michael Sohn)

Voľný pohyb osôb môže tlačiť Európsku úniu k rozpadu, ak nebude pod kontrolou, vyhlásil český minister zahraničia Lubomír Zaorálek s odvolaním sa na príklad prebiehajúceho brexitu

Na snímke český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek

Ako píše agentúra Reuters, Česká republika už od svojho vstupu do bloku v roku 2004, s radom ďalších “východoeurópskych” krajín, je “silný obranca základných slobôd EÚ vrátane práva občanov žiť a pracovať v iných členských štátoch”, čo potvrdzuje aj český premiér Bohuslav Sobotka.

Ale minister zahraničia Lubomír Zaorálek v rozhovore pre české Hospodářské noviny naznačil, že práve kontrola voľného pohybu osôb môže posilniť podporu EÚ: “Hovoríme, že musíme rešpektovať slobodu pohybu a ďalších vecí (…), ale výsledkom môže byť, že v dôsledku týchto zásad sa Únia môže rozpadnúť.”

Ako príklad dáva Britov, ktorí “nám jasne povedali, že jednoducho nesúhlasia, aby nemali kontrolu nad tým, keď im prídu dva milióny ľudí”. A dodal: “Keď k vám prídu 2 milióny ľudí z Východu, ktorí vám berú prácu, sociálne dávky a rad ďalších vecí, môžete tisíckrát presvedčovať vlastných občanov, aby si na to zvykli. Oni to neprijmú, pretože ste to jednoducho prepískli a nepovedali ste im pravdu.”

Praha tak na voľnom pohybe trvá hlavne z obavy, že ak by došlo k jeho obmedzovaniu, mohli by reštrikcie zaviesť aj krajiny ako Nemecko alebo Rakúsko, s ktorými je Česko veľmi silne ekonomicky previazané.

Podľa ministra musí mať každý štát kontrolu nad tým, kto na jeho územie prichádza. Odmieta názor Bruselu, aby členské krajiny museli podľa kvót prijať istý počet prisťahovalcov z krajín mimo EÚ.

Európska komisia a Európsky parlament podľa neho nerešpektujú krajiny z východu EÚ. Chce preto skôr dať čo najväčšiu úlohu Európskej rade, aby jej pravidelné summity lídrov jednotlivých členských krajín posilňovali medzivládnu spoluprácu na úkor Bruselu.