Bratislava 20. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Od začiatku budúceho roka už nevzniknú pracujúcim dôchodcom a ich zamestnávateľom preplatky na poistnom za obdobie od priznania dôchodku do vydania rozhodnutia o priznaní penzie

Na snímke Peter Višváder

Kým v súčasnosti je pre zamestnávateľov na účely platenia poistného za nich rozhodujúci deň priznania dôchodku, od začiatku roka to už bude deň vydania samotného rozhodnutia o priznaní dôchodku. Bude to znamenať, že dôchodcom, ktorí zostávajú pracovať aj po priznaní dôchodku, vznikne preplatok najskôr odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní dôchodku. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Starobný dôchodca zamestnaný na pracovnú zmluvu, resp. aj na dohodu, a ani jeho zamestnávateľ nie je v súčasnosti povinný platiť poistné na invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti odo dňa priznania dôchodku. „To znamená, že v situácii, kedy je zamestnancovi spätne priznaný dôchodok (hoci aj tri roky dozadu), je zamestnávateľ povinný opravovať všetky Mesačné výkazy poistného a príspevkov odo dňa jeho priznania,“ uviedol Višváder.

Po novom nebudú starobný penzista a jeho zamestnávateľ povinní platiť poistné na invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti až odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní penzie. Ak Sociálna poisťovňa vydala rozhodnutie o priznaní dôchodku napríklad 15. novembra tohto roka a penziu priznala spätne od 20. mája tohto roka, v súčasnosti vznikne preplatok na poistnom od 20. mája tohto roka. Od začiatku budúceho roka však preplatok na poistnom vznikne až vydaním rozhodnutia o priznaní dôchodku, teda v tomto prípade až od 15. novembra. Výhodou však podľa Višvádera bude to, že zamestnávatelia budú musieť opravovať mesačné výkazy poistného za pracujúcich penzistov iba odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní dôchodku.

„Uvedené sa vzťahuje aj na invalidných dôchodcov, za ktorých zamestnávateľ nie je povinný v súčasnosti platiť poistné na niektoré druhy poistného odo dňa priznania dôchodku. Rozhodujúci bude aj v ich prípade deň vydania rozhodnutia o jeho priznaní,“ povedal Višváder. Samostatne zárobkovo činné osoby po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku nebudú platiť poistné na invalidné poistenie taktiež až odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní dôchodku. Ku koncu augusta tohto roka pracovalo na Slovensku 257 700 poberateľov dôchodku.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj