Bratislava 15. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) nesúhlasí s návrhom štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý v pondelok schválila vláda. Zamestnávatelia to zdôvodňujú najmä tým, že už majú dosť sľubov o vyrovnanom rozpočte

Na snímke viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) Rastislav Machunka

“Rozpočtové hospodárene je jeden z kľúčových parametrov podnikateľského prostredia a dobrého fungovania nielen firiem, ale aj bežných občanov. Zdravé financie sú dobrým predpokladom na to, aby Slovensko bolo dobré miesto pre život,” povedal v utorok na tlačovej besede viceprezident AZZZ Rastislav Machunka.

Návrh štátneho rozpočtu na rok 2020 má podľa Machunku najmenšiu politickú podporu a za najväčšie riziko považuje pozmeňujúce návrhy poslancov parlamentu. “Vláda nedokázala dostatočne reagovať rozpočtovými opatreniami. Mohli byť razantnejšie, nerobila ich však z politických dôvodov, a to maximálne odmietame,” uviedol Machunka. Nejaké okamžité riešenia či poslanecké návrhy na získanie politických bodov sú podľa neho na účet zamestnávateľov, a to sa prejavuje aj v štátnom rozpočte. “Aj napriek znižovaniu hospodárskeho rastu sú (navrhnuté) výdavky štátneho rozpočtu o 6 percent vyššie ako v tomto roku. Už rozpočtové hospodárenie tohto roku nebolo a nie je v poriadku, pretože riziká, či už výpadok príjmov z hľadiska neskorého zavedenia e-kasy, alebo výpadok príjmov zo zrušeného odvodu pre obchodné reťazce boli známe veľmi skoro,” poznamenal viceprezident AZZZ.

Zamestnávateľom zásadne vadí, že návrh rozpočtu na budúci rok je opäť deficitný, hoci pôvodne mal byť vyrovnaný. “Počúvame to už päť rokov, prestávajú nás už baviť tieto sľuby. Potrebujeme jasné stanoviská k tomu, ako rozpočet bude fungovať. Situácia, čo sa týka politickej prípravy rozpočtu, ešte tak zlá ako je dnes na Slovensku nebola,” upozornil Machunka. Návrh rozpočtu podľa neho počíta napríklad s príjmami vyše 80 miliónov eur z nárastu dane z tabakových výrobkov, čo ešte nemusí byť v poriadku z hľadiska dopadov na čierny trh. “Sú politické vyhlásenia, že to jednoducho nebude, takže to je ďalšie riziko rozpočtu. Riziká sú aj v poslaneckých návrhoch v Národnej rade SR. Zákonník práce bude mať negatívny dopad na náklady firiem vo verejnej a štátnej správe, samozrejme, aj nás, zdravotníkov a poľnohospodárov,” podotkol Machunka. Ľudí na dovolenkách podľa neho bude totiž potrebné nahradiť inou pracovnou silou s nadčasmi a prípadne aj s príplatkami za víkend.

Za pozitívne označil, že premiér na tripartite v pondelok povedal, že ak poslanci začnú rokovať o rozpočte, tak vláda je pripravená stiahnuť jeho návrh z parlamentu. “Nebude nás tešiť, keď tu bude rozpočtové provizórium, ale určite je to lepšie, ako rozpočet, ktorý pustí výdavky do nekontrolovateľných čísel,” dodal Machunka. Predseda vlády sa takto snaží istým spôsobom motivovať poslancov k zodpovednosti. “Je to nezávideniahodná politická pozícia predsedu vlády, samotnej vlády a ministra financií pri predkladaní rozpočtu v národnej rade,” dodal Machunka.

Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky smeruje do parlamentu. Ministri totiž návrh ministerstva financií v pondelok na rokovaní vlády schválili. Slovensko má v budúcom roku hospodáriť s deficitom verejných financií na úrovni 0,49 % hrubého domáceho produktu (HDP). Plán na vyrovnané hospodárenie Slovenska sa tak opäť odkladá po tom, čo sa za rok 2019 očakáva deficit verejných financií na úrovni takmer 0,7 % HDP. Slovensko malo pritom podľa pôvodných plánov hospodáriť bez deficitov už od tohto roka.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj