Drážďany 30. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)
 
S okamžitou platnosťou suspendovali vo štvrtok popoludní v Nemecku zamestnanca drážďanskej justície Daniela Zabela, ktorý sa pre internetové vydanie denníka Bild prihlásil k zodpovednosti za šírenie zatykača na jedného z podozrivých zo zabitia v Chemnitzi.

Na snímke ľudia zapaľujú sviečky počas demonštrácie v nemeckom meste Chemnitz

Suspendovaný podľa vlastných slov dokument odfotografoval a posunul ďalej, a to napríklad kolegom z justície, priateľom obete z Chemnitzu a pravicovopopulistickému hnutiu Pro Chemnitz, pretože chcel, aby sa “pravda a len pravda” zverejnila. V médiách sa o zločine a jeho pozadí mnoho špekulovalo. Polícia a justícia poskytli sotva nejaké informácie, vyplynulo z jeho slov.
Prokuratúra v Drážďanoch vyšetruje prípad pre dôvodné podozrenie z porušenia služobného tajomstva. Zabel si trestnosť svojho konania ani jeho dôsledky v čase činu neuvedomoval.
“Je mi jasné, že týmto krokom s veľkou mierou pravdepodobnosti prídem o zamestnanie. Verím však v korektné konanie,” vyhlásil muž, ktorému odporučil verejné priznanie jeho právny zástupca. Informoval o tom vo štvrtok internetový server svz.de.
Saský krajinský minister spravodlivosti Sebastian Gemkow v reakcii na zverejnenie dôverných dokumentov trestného konania konštatoval, že ide o nezodpovedný krok, ktorý môže ohroziť trestné stíhanie voči dvom dôvodne podozrivým zo zabitia v Chemnitzi. Preto konanie zamestnanca nápravno-výchovného zariadenia v žiadnom prípade nemožno trpieť, dodal.
 
 
Príspevok Zamestnanec drážďanskej justície zverejnil zatykač vraj preto, aby sa verejnosť dozvedela pravdu o zabití v Chemnitzi zobrazený najskôr Hlavné správy.