Bratislava 8. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17.7.2010 do 5.4.2018) o slovenský pas 2273 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (586). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.

Ilustračné foto

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (529), rakúske (331), britské (226), maďarské a americké (po 104), nórske (57), holandské (44), švajčiarske (43), írske (38), austrálske a kanadské (po 37), belgické (36), talianske (26), fínske a švédske (po 15), francúzske (13), luxemburské (osem), ruské (päť), čínske a poľské (po tri), dánske, islandské, novozélandské a ukrajinské (po dve), izraelské, španielske, srbské a singapurské (po jednom) a jedno je nezistené.
Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.
Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona nepredložilo a ani právnu normu neplánuje novelizovať.
Od februára 2015 je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.
Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva.
 
O vrátenie slovenského pasu požiadalo 563 ľudí, získalo ho zatiaľ 431
O vrátenie slovenského občianstva požiadalo doteraz na základe výnimky (od 1.2. 2015 do 5.4. 2018) 563 ľudí. Slovenský pas už získalo späť 431 žiadateľov, ďalšie žiadosti ministerstvo vnútra vybavuje. TASR to potvrdil tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.
Slovenské občianstvo získali späť ľudia s českým občianstvom (176), nemeckým (84), britským (58), americkým (36), austrálskym (27), švajčiarskym (14), luxemburským (osem), kanadským (šesť), talianskym a maďarským (po päť), holandským (tri), francúzskym a izraelským (po dve), belgickým, fínskym, poľským, rakúskym a rumunským (po jednom).
Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu ministerstva vnútra o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV SR písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR. Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území SR.
Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie. Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, a na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. “Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva,” uviedol v minulosti pre TASR tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.
 
Príspevok Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz o slovenský pas 2273 ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.