Bratislava 16. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Caban )

Vláda schválila návrh zákona o pozemkových úpravách, ktorý má okrem iného umožniť vysporiadať vlastnícke vzťahy k pozemkom pod rómskymi obydliami. Účinnosť zmeny je naplánovaná na september 2017.

Ilustračné foto

TASR o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

“Vďaka iniciatíve Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity SR a úzkej spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako gestorom prípravy zmeny zákona je legislatívna zmena umožňujúca vysporiadanie pozemkov pod rómskymi obydliami v parlamente,” priblížil rezort vnútra.

Zákon je určený všeobecne pre každú obec, v ktorej sa rozhodnú riešiť problém vysporiadania pozemkov v rómskych osídleniach. Navrhnuté riešenia sú výhodné pre majiteľov pôvodných pozemkov pod rómskymi obydliami, ktorým sa umožní dostať sa ku svojmu majetku. Taktiež aj pre majiteľov obydlí a celého osídlenia, ktorým sa následnými opatreniami môžu zvýšiť štandardy kvality bývania.

“Zákon primárne napomôže spustiť v plnej miere realizáciu národného projektu zameraného na vysporiadanie pozemkov pod rómskymi obydliami v 150 obciach vybraných na základe zjednodušeného indexu pásma segregácie,” skonštatovalo ministerstvo.

Legislatívny proces sa začal medzirezortným pripomienkovým konaním dňa 24. novembra 2016. Materiál bol predložený a schválený na rokovaní vlády 1. marca 2017 a bol postúpený na ďalší legislatívny proces do Národnej rady SR. Predpokladá sa, že aktualizácia zákona nadobudne účinnosť v septembri 2017.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.