Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Národná rada v rámci októbrovej schôdze v utorok hlasovala aj o odvodovom zákone pre obchodné reťazce. Poslanci odhlasovali, aby bol návrh zákona prerokovaný v druhom čítaní. Aktuálne znenie zákona má však niektoré sporné požiadavky, ktoré je potrebné odstrániť, aby nebol kladivom pre národne reťazce a aby myšlienka zvýšenia predaja slovenských výrobkov a pomoci slovenským poľnohospodárom bola dotiahnutá do úspešného konca. Pozrite si, ako hlasovali jednotliví poslanci

Na snímke hlasovacia tabuľa na vydanie zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov SR počas zasadnutia 35. schôdze NR SR 23. októbra 2018

Odvod podporili:
SNS svoj návrh podporila jednohlasne všetkými 15 hlasmi.
Najsilnejšia vládna strana Smer-SD dala za návrh 47 hlasov. Z radov tohto hnutia bol proti len bývalý minister kultúry Marek Maďarič, neprítomný bol poslanec Kondrót.
V rámci koalície hlasovala za aj veľká väčšina poslancov klubu Most-Híd. Poslanci Fodor a Vörös neboli prítomní. Poslanec Eduard Adamčík z Mosta-Híd bol jediným, ktorý nehlasoval.
Z nezaradených zákonodárcov si návrh získal hlasy poslancov Holúbeka, Marčeka a poslankyne Šimkovičovej.
Celkovo odvod reťazcov podporilo 76 poslancov zo 146 prítomných. Väčšinu tak zabezpečili práve hlasy nezaradených.
 
Odvod nepodporili:
Najsilnejšia opozičná strana SaS hlasovala všetkými poslancami proti, až na jednu výnimku. Poslanec Karol Galek sa vyslovil za návrh na zdanenie reťazcov.
Celý poslanecký klub OĽaNO (16 poslancov) ako aj klub ĽSNS (14 poslancov) odmietol návrh SNS. Rovnako sa zachovali poslanci zo Sme rodina, nehlasovala len poslankyňa Šebová.
Proti bola aj väčšina nezaradených. Konkrétne poslanci Janckulík, Dubačová, Macháčková, Mihál, Petrik, Poliačik, Simon, Vašečka, Žarnay, Žitňanská. Poslankyňa Bašistová sa zdržala hlasovania. Miroslav Beblavý nebol prítomný.
 
Aktuálne podmienky odvodu
Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku by mali od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu. Vyplýva to z návrhu zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila skupina poslancov koaličnej SNS a plénum ho pri utorkovom hlasovaní posunulo do druhého čítania.
Návrh považuje za obchodný reťazec zoskupenie obchodných prevádzkarní, ktoré má prevádzky aspoň v dvoch okresoch, minimálne 10% obratu pochádza z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi a tieto prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity.
Odvodovým obdobím majú byť tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace účtovného obdobia danej firmy. Obchodný reťazec nebude odvod platiť, ak jeho výška za príslušné odvodové obdobie nepresiahne sumu 5000 eur.
Obchodné reťazce by mali samé podávať oznámenie o výške odvodu. Ak obchodný reťazec nepodá takéto oznámenie alebo nezaplatí odvod najneskôr do troch dní od jeho splatnosti, dostane pokutu vo výške 0,2 % z posledných známych výnosov. Za nesprávne vypočítaný odvod dostane pokutu vo výške 10% z dlžnej sumy odvodu.
Návrh za zavedenie osobitného odvodu v parlamente ostro kritizovala opozícia. Proti návrhu sa opakovane vyjadrili aj zamestnávatelia či odborári z oblasti obchodu. Koaličná SNS, ktorá zákon pripravila, avizovala, že ešte bude predmetom diskusií.
 
Príspevok Zákon o odvode reťazcov posunuli do druhého čítania, pri hlasovaní niektorí poslanci prekvapili zobrazený najskôr Hlavné správy.