Nitra 7. decembra 2019 (HSP/Foto: Roman Oravec)

V ZŠ Nábrežie mládeže v meste pod Zoborom odhalili tabuľky s medailovými úspechmi Zuzany Štefečekovej a Mateja Tótha. Olympijskí medailisti pochádzajúci z Nitry – strelkyňa Zuzana Štefeková a chodec Matej Tóth – si odhalili vo vestibule ZŠ na Nábreží mládeže v Nitre tabuľky so svojimi menami

Zuzana Štefečeková je držiteľkou dvoch strieborných medailí z olympijských hier v Pekingu a Londýne v roku 2012 a zlatej medaily z Európskych hier 2016 Chodec Matej Tóth triumfoval v roku 2015 na 50 km trati na OH v Riu a získal zlatú medailu pre Slovensko na Hrách XXXI. Letnej olympiády.

„Mali by pripomínať ich víťazstvá a zároveň týmto motivovať žiakov, aby pokračovali v ich šľapajach,“ povedala riaditeľka školy Katarína Vargová. „My sa už niekoľko rokov hrdíme našimi úspešnými absolventmi, vo vstupe do školy sme si zriadili galériu týchto úspešných absolventov. Na žiaci majú záujem o šport, na škole už niekoľko desaťročí fungujú atletické a hokejové triedy. Žiaci športujú nielen počas vyučovania, ale aj v rámci záujmových útvarov a fungujúcej Športovej akadémie Mateja Tótha,“ dodala.

Viceprimátor Nitry Daniel Balko obom olympionikov zagratuloval: „Som presvedčený, že obyvatelia mesta sú pyšní na úspechy svojich rodákov – olympionikov. To, že tabuľky s ich menami a športovými triumfami budú zdobiť vestibul základnej školy, bude pre žiakov týchto škôl určite motivujúce.“

S myšlienkou ako špeciálnou formou zvečniť športové úspechy slovenských olympionikov prišiel Slovenský olympijský výbor. „Celkovo ich bude v základných školách po celom Slovensku inštalovaných 85,“ informoval Miroslav Mlynek, zástupca predsedu Olympijského klubu Nitra.

Obaja nitrianski olympionici už vyrástli z malých školákov na dospelákov, no dnes sa opäť vrátili do základnej školy. Zaspomínali si aj na  svojich učiteľov  a zážitky, ktoré ich spájajú so základnou školou.

Koncom októbra boli v ZŠ Tulipánová v Nitre odhalené pamätné tabuľky olympionikov, navštevujúcich v minulosti túto školu – zápasník a voľnoštýliar Dan Karabín si priniesol bronzovú olympijskú medailu z  letných olympijských hier v roku 1982 v Moskve a zápasník Július Strnisko si vybojoval zlatú olympijskú medailu na hrách  XXIV. olympiády 1988 v Soule.

Ľudmila Synaková

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj