Washington 24. februára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein)
 
Zakladateľ čínskeho technologického gigantu Huawei, poďakoval prezidentovi Trumpovi za to, že pomohol “spropagovať” technológiu 5G po zákaze spoločnosti v Spojených štátoch kvôli obavám z “ohrozenia národnej bezpečnosti”. Informácie priniesol portál RT

Na snímke je logo čínskeho výrobcu smartfónov Huawei

Počas rozhovoru pre CBS This Morning, Ren Zhengfei povedal s náznakom sarkasmu, že americkí predstavitelia, ktorí upozorňovali na možné problémy spojené s 5G, boli len “figúrkami”, pretože pomohli šíriť informácie o tejto čínskej technológii.
Zhengfei povedal, že 5G nebolo doteraz všeobecne známe. “Ale teraz všetky tieto úžasné články hovoria o 5G… a stávame sa viac vplyvnými a získavame viac zmlúv,” povedal.
“Povedzte im prosím, že im v skutočnosti ďakujem za podporu,” povedal zástupca čínskej technologickej firmy hostiteľke, Bianne Golodrygovej.
Spoločnosť Huawei uzavrela zmluvu s takmer 30 krajinami, ale Spojené štáty stále tvrdia, že táto technológia môže znamenať hrozbu pre národnú bezpečnosť a dokonca varujú svojich spojencov, že by mohlo dôjsť k prehodnoteniu vojenských vzťahov, ak budú technológiu používať.
Bývalý riaditeľ CIA, Michael Morell, pre CBS povedal, že kvôli svojej rýchlosti a schopnosti umožniť veľký tok údajov, 5G “zvyšuje schopnosti spravodajských služieb resp hackerov ukradnúť údaje.”
Zhengfei však uviedol, že tieto obavy sú nepodložené a že 5G nie je “atómovou bombou” či “vojenským vybavením”.
Postoj vlády Trumpa je v rozpore s názorom viacerých európskych krajín. Robert Hannigan, bývalý riaditeľ spravodajskej agentúry GCHQ v Spojenom kráľovstve uviedol, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že Huawei uľahčuje špionáž Pekingu a odmietol celú “hystériu” okolo 5G.
Taliansko, Nemecko a Francúzsko odmietli americké obavy v súvislosti s touto technológiou. Nový Zéland a Austrália však obavy Washingtonu vzali do úvahy a zakázali pomáhať spoločnosti Huawei pri vývoji 5G sietí. Podobný postoj zaujala aj Česká republika
 
 
Príspevok Zakladateľ spoločnosti Huawei poďakoval Trumpovi za pomoc pri propagácii 5G technológie zobrazený najskôr Hlavné správy.