Pavel Durov, zakladateľ sociálnej siete VKontakte a Telegram, pre noviny The Baffler povedal, že sa americké tajné služby pokúšali získať prístup k jeho projektom
Ilustračné foto

Podľa Durovových slov, FBI prejavila prvýkrát záujem potom, čo predal svoj podiel VKontakte a po odchode z Ruska. Príslušníci FBI sa ho pokúšali získať pre spoluprácu, napríklad tým, že ho zadržiavali na „besedy” na letiskách či pri prekračovaní americkej hranice.

Najprv sa chceli agenti FBI dozvedieť viac o sociálnej sieti VKontakte a o jeho vzťahoch s ruskými bezpečnostnými orgánmi. “Nechcel som sa stať americkým krtkom, preto som im dal minimum informácií, ktoré už boli publikované v médiách,” povedal Durov.
Príslušníkov FBI ale jeho odpovede neuspokojovali a snažili sa získať informácie o novom Durovovom projekte Telegram. V máji roku 2016, keď podnikateľ prišiel do San Francisca pre účasť na každoročnej konferencii Google I/O, prišli agenti FBI do jeho prenajatého bytu so súdnym povolením.”Hneď sa začali pýtať na Telegram, čo ma prinútilo spozornieť. (…) Ukázali mi povolenie a povedali: „Veľmi si vážime tvoj názor na kryptografiu a tajomstvo, páči sa nám tvoja práca, existuje ale vážny problém – terorizmus, musíme pred ním ochrániť spoločnosť. Chceli by sme naladiť proces výmeny dát tak, aby ste nám vy mohol pomôcť odhaliť teroristickú hrozbu,” povedal Durov.
Pomyslel si, že súdne povolenie je podvrh a bolo príslušníkmi FBI zneužité, aby ho donútili k spolupráci. Ako sa zmieňuje The Baffler, spoločnosti spojené s Telegramom nie sú zaregistrované v USA a nemajú tam zastúpenie, preto sa na nich nevzťahuje jurisdikcia amerických súdov.
Príslušníci FBI sa tiež pokúšali podplatiť jedného z vývojárov siete Telegram, ktorý sa v tom čase nachádzal v Los Angeles.