Bratislava 17. októbra 2018 (HSP/Foto: HS-PM)
 
V reakcii na kritické vyjadrenia predsedu hnutia KDH Alojza Hlinu voči kňazovi Mariánovi Kuffovi a ľudí “okolo neho” vám prinášame exkluzívny rozhovor s bývalým členom KDH, Petrom Moldom, ktorý spolu s viacerými prolife orientovanými členmi zakladá novú politickú stranu a zjavne je jedným z tých, čo sú podľa Hlinu v okruhu Kuffu. Molda tvrdí, že Slovensko potrebuje ponuku novej kresťanskej strany o to väčšmi, keď sa KDH posúva do liberálneho priestoru

Na snímke Peter Molda

Peter Molda pôsobí ako manažér, predsedá Kresťanskému zväzu dopravy. V marci 2018 na sneme KDH predkladal výzvu na zaradenie ochrany života do stanov KDH ako podmienky pre budúcu účasť vo vláde. Táto jeho výzva predsedníctvom neprešla. Zmietnutá bola zo stola slovami, že “kto je za život, nevie byť vo vláde”. Následne spolu s niektorými členmi z hnutia KDH odišiel kvôli zjavnému “liberálnemu smerovaniu” strany.
Šokujúce je, že výzve zaradiť ochranu nenarodených detí do priorít KDH nepomohol ani príhovor cirkvi, ktorá predsedníctvu na Snem adresovala list. Neskôr túto výzvu na ochranu života Alojz Hlina označil “nožom na krk”.
V júli 2018 Molda spolu s ostatnými odídencami spustil zber podpisov na registráciu novej kresťanskej strany – Kresťanská demokracia – Život a prosperita.
 
Pán Molda, ste v prípravnom výbore novovznikajúcej strany Kresťanská demokracia-Život a prosperita. Prečo nová strana?
Peter Molda: Slovensko po 28 rokoch prechádza generačnou obmenou politiky a v tomto kontexte chceme pomôcť k vzniku národnej, kresťanskej a sociálnej platformy, ktorá bude jasne hodnotovo zakotvená v oblasti ochrany života a rodiny, ako aj kultúrno-etickej suverenity Slovenska v Európskej únii. Európska únia je projekt, za ktorý bojovalo veľa kresťanských politikov a nebudeme sa prizerať, ako liberáli ju svojou ideologickou kolonizáciou chcú rozbiť.
 
Je na Slovensku priestor pre novú stranu?
V ekonómii platí, že ponuka vyvoláva dopyt. My chceme takúto ponuku predstaviť. Politické strany dokázali, že vedia robiť v záujme získavania a udržania moci kompromisy v najzákladnejších sľuboch. My sme si definovali 11 bodov, ktoré presadíme a 11 bodov, ktoré zrušíme. Žiadne sľuby na 200 stranách a následne z toho 170 nikto nesplní. Politika potrebuje jasnosť a konzistentnosť. Aj iné politické strany majú dobrých ekonómov, právnikov. V týchto oblastiach sa prienik nájde, nie však na úkor hodnotovej politiky.
 
Slušné Slovensko je ponuka, s ktorou prichádza prezident Kiska. Chcete dať tomuto konceptu len kresťanský nádych?
Každý kresťan chce slušné Slovensko, chce krajinu, ktorá je dobré a morálne spravovaná. Chcú to voliči Smeru, Kotlebu, aj SaS. Slušné Slovensko nie je privilégium ľudí okolo Kisku. Pán Kiska ponúka slogan, ale nič za ním. Slušne spravovaná krajina znamená napríklad aj to, že ako prezident nemôžete mať ani teoretické právo absolvovať v mene republiky stretnutie, o ktorom nikto nevie, nie je zaprotokolované. Na to sú na západe prísne zákony. Keby sa americký prezident stretol so Sorosom, ako to urobil pán Kiska, alebo s ministrom ruskej obrany ako pán Danko a verejnosť sa to dozvie náhodou, tak by nasledoval impeachement. Clintonovú chceli trestne stíhať, lebo používala ako ministerka nielen oficiálny, ale aj súkromný email. Aj takto má vyzerať Slušné Slovensko.
 
V akom štádiu je registrácia strany a kto bude na jej čele?
Prípravný výbor začal so zberom podpisov v auguste a do polovici januára musíme doložiť podpisy. Zákon dnes registráciu komplikuje, pretože od ľudí vyžaduje aj čísla občianskych preukazov. K dnešnému dňu už máme približne polovicu podpisov a v týchto dňoch ako sa nám hlási čoraz viac sympatizantov, tak už máme približne 50 dobrovoľníkov v teréne, tak s Božou pomocou veríme, že túto prekážku splníme.
 
 

Logo novovznikajúcej strany Kresťanská demokracia-Život a prosperita. Strana vidí priestor na Slovensku kvôli tomu, že KDH sa posúva liberálnym smerom

 
V nedávnom blogu sa predseda hnutia KDH Alojz Hlina vyjadroval, že máte problém so zberom podpisov.
Vôbec nerozumiem tomu blogu, ani čo ho viedlo k tomu nám venovať čas. Vysmieva sa tam, že zbierame podpisy a že nám to podpisujú „babky.“ Áno zbierame, pretože nechceme kúpiť hotovú stranu, ktorých je na Slovensku na predaj desiatky. Kardinál Tomko tie tzv. babky nazval raz v kázni v Šaštíne statočné ženy a matky, vďaka ktorým viera na Slovensku prežila. Takéto komentáre považujem za nemiestne. Oslovujeme ľudí po rodinách, po dedinách so všetkou skromnosťou a pokorou. Verím, že s Božou pomocou to dáme.
 
Kto bude na čele KDŽP?
Na čele strany bude náš program. Sme ľudia zdolu, ale záujem o spoluprácu je silný od ľudí z rôznych spoločenských oblastí. Každý, kto súhlasí s jasnou čitateľnou hodnotovou politikou, ktorou podmienime akúkoľvek spoluprácu v politickom priestore, je medzi nami vítaný. Vôbec nás nezaujíma kto kde bol, v minulosti, ale kde stojí dnes. Každý má právo nadobudnúť plné poznanie v rôznych fázach života. Donald Trump koncom 90 rokov obhajoval potraty. Dnes vstupuje do dejín ako najväčši prolife prezident v moderných dejinách. Budeme mať po právnej stránke štatutára, ale hnutie bude rovnocenne zastupovať každý člen predsedníctva.
 
Alojz Hlina Vás obvinil, že vťahujete cirkev do politiky a osobitne spomenul, že máte blízko k Marianovi Kuffovi
Každý veriaci človek, ktorý akceptuje učenie Cirkvi, má blízko k Marianovi Kuffovi, ktorý je verným kňazom Svätej katolíckej cirkvi. Jediný, kto Mariána Kuffu do politiky vtiahol, je so svojím blogom pán Hlina. Nerozumiem však, prečo zaútočil teraz, keď celé kresťanské kresťanské Slovensko vie, že otec Marián má iné problémy.
 
Aký je Váš postoj k Európskej únii?
Európa bola najsilnejšia, keď bola kresťanská a zjednotená. Musíme zabojovať, aby EÚ prestali liberáli od socialistov až po EPP používať ako nástroj rozširovania ideologickej kolonizácie. Dnes je čoraz očividnejšie, že katolíci prestávajú mať v EÚ miesto a sú zahnaní do kúta. Slovensko a kresťanstvo patrí do EÚ. EÚ sa má starať o blahobyt, bezpečnosť a nebyť nástrojom šírenia ideológií. Za takúto EÚ budeme bojovať. Dnes liberáli svojou agresívnou LGBTI agendou ohrozujú jej súdržnosť.
 
Ktoré body svojho programu považujete za prioritu?
Ochrana života ide v ruka v ruke s podporou mladých rodín, žien v tehotenstve. Je zvrátenosť, že tento národ vymiera, ale má platiť nákup stíhačiek za 1,6 mld USD, aby ho ochránili pred nejakou hrozbou. Ak hrozba pre národ je vymieranie, tak náš demografický trend je najväčšie bezpečnostné riziko, ktorému čelíme… Druhý bod je zmena volebného systému. Jeden volebný obvod je prekliatim pre Slovensko a aj preto sa strany stali ľahko obeťou oligarchov. Pri komunálnych voľbách má každá mestská časť zastúpenie určitých poslancov, len pri štátnych voľbách sa tvárime, že to netreba.
 
Aké šance vidíte pre KDŽP?
Keď sme ohlásili jasnú hodnotovú politiku, povedali sme si, že je to beh na dlhú trať a je to úžasný filter pre ľudí, čo majú primárne kariérne ambície a sekundárne ich schovávajú za hodnoty. Dnes vidíme, že sa vytvára úžasná partia ľudí z rôznych sociálnych oblastí. Kresťan je povinný siať a pánom žatvy je niekto iný. Ak kresťan sedí vo vládnom aute za cenu kompromisu s nevinným ľudským životom, prehral. Hurikán Katrina vznikol mávnutím jedného krídla motýľa na Sahare niekde v Afrike. Z tohto minivánku postupne vznikol hurikán. Kedy to bude, nevieme, ale bude to, pretože takáto politika je pravdivá a správna a tá zvíťazí. Slovensko potrebuje takúto ponuku o to väčšmi, keď sa KDH posúva do liberálneho priestoru.
 
Plánujete spolupracovať aj s niekým z už aktívnych politikov?
Keď sme začínali, ani sme si netrúfli takto rozmýšľať, že by sme vedeli byť zaujímavý projekt pre niekoho, kto je už na vysokej pozícii. Nepredpokladali sme, že niekto vymení isté pre neisté, ale vývoj ukazuje, že sú aj takíto poslanci a politici a rozšíria postupne naše rady. Každý, kto miluje slovenský národ a túži po jeho všestrannom rozvoji pri rešpektovaní zásad ochrany života a jeho dôstojnosti, má dvere otvorené. My sme niečo rozbehli a keď prídu lepší a odvážnejší, radi miesto aj uvoľníme a budeme spoločne ťahať.
Príspevok Zakladateľ novej kresťanskej strany: Nerozumiem, prečo Hlina na Kuffu zaútočil práve teraz, keď celé kresťanské Slovensko vie, že má problémy zobrazený najskôr Hlavné správy.