Bratislava 7. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto: Pixabay)
 
Zahraničný obchod Slovenska sa v septembri vrátil k prebytkovej bilancii. V deviatom mesiaci totiž dosiahol prebytok zahraničného obchodu 436,8 mil. eur, kým v auguste ešte vykázal schodok 125,5 mil. eur. Medziročne bolo septembrové saldo zahraničného obchodu horšie o 16,5 mil. eur. Kumulatívne za deväť mesiacov roka tak prebytok obchodnej bilancie vzrástol na 2,169 mld. eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška znamenalo nárast o 74,9 mil. eur. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ)

Ilustračné foto

Vývoz tovarov zo Slovenska v septembri medziročne stúpol o 5,2 % na 6,98 mld. eur. Dovoz na druhej strane vzrástol o 5,8 % na 6,543 mld. eur. Za január až september tak v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška celkový export tovarov vzrástol o 7,1 % na 58,565 mld. eur a celkové dovozy sa zvýšili o 7,3 % na 56,397 mld. eur.
Vývoz do členských štátov Európskej únie v januári až septembri 2018 oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástol o 7,6 % a z celkového vývozu tvoril podiel 85,5 %. Dovoz z členských štátov únie sa na celkovom dovoze podieľal 68 % a medziročne vzrástol o 9,5 %.
Vývoz do nečlenských krajín Európskej únie v januári až septembri 2018 oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástol o 4,2 % a z celkového vývozu tvoril podiel 14,5 %. Dovoz z nečlenských krajín únie sa na celkovom dovoze podieľal 32 % a medziročne vzrástol o 2,8 %.
Najviac obchodovaná trieda v zahraničnom obchode Slovenska boli pritom stroje a prepravné zariadenia s podielom 60 % na celkovom vývoze a 47,9 % na celkovom dovoze.
Po sezónnom očistení údajov dosiahol v septembri tohto roka celkový vývoz tovaru hodnotu 6,559 mld. eur pri medziročnom raste o 2,4 %. Celkový dovoz tovaru sa zvýšil o 3 % na 6,289 mld. eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 269,4 mil. eur a medziročne prebytok klesol o 31,3 mil. eur.
Medzimesačne však slovenský export podľa analytikov po sezónnom očistení v septembri oproti augustu klesol o 1,6 %, teda rovnako ako za celý tretí kvartál oproti druhému štvrťroku. Dovoz tovarov naopak medzikvartálne mierne stúpol o 0,2 %.
„Export tretieho štvrťroka sa teda nevyhol poklesu aj napriek pokračujúcej intenzívnej exportnej aktivite automobiliek. Produktová obmena modelov, ku ktorej došlo v slovenských automobilových závodoch v období neutíchajúceho dopytu po autách, pomohla zdynamizovať vývoz áut zo Slovenska. Oslabil sa však vývoz ostatných súčastí exportu,“ uvádzajú analytici menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS).
Okrem elektrotechnického vývozu podľa nich poklesol export dodávateľov do automobilového priemyslu. „Tí majú za sebou najslabší štvrťrok v tomto roku, čo môže súvisieť s obmedzením automobilovej výroby v okolitých krajinách a s oneskoreným testovaním emisií existujúcich modelov,“ konštatuje menový úsek centrálnej banky.
Vývoj v ďalších mesiacoch by mal podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka ovplyvňovať naďalej silný domáci dopyt, ktorý by mal tlačiť na dovozy a dočasne zhoršiť bilanciu zahraničného obchodu.
„Následne by už nové exportné kapacity mali výraznejšie stimulovať rast vývozov. Na druhej strane, cyklické spomalenie rastu v Európe by mohlo spomaliť rast vývozu strojov či elektrických zariadení,“ dodal Koršňák s tým, že prevážiť by však mal efekt silného rastu automobilového priemyslu. Prebytky zahraničného obchodu by sa tak podľa neho mali na prelome rokov začať výraznejšie rozširovať.
 
Príspevok Zahraničný obchod Slovenska skončil v septembri v prebytku takmer 440 miliónov eur zobrazený najskôr Hlavné správy.