Atény 26. februára 2019 (HSP/rua.gr/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)
 
Zahraničný dlh Grécka dosiahol takmer 29,7 tisíce eur v priemere na jedného obyvateľa a takmer dvojnásobne prevyšuje priemerný HDP krajiny. Uvádza sa to v analýze Gréckej federácie podnikov (SEV), ktorá ju pripravila na základe údajov spoločnosti How’s Life (Ako žijeme) a Organizácie ekonomickej spolupráce a rozvoja

Ilustračné foto

Analýza SEV poukázala na negatívny vplyv zníženia investícií do prírodného, ľudského, ekonomického a sociálneho kapitálu na celkový vývoj krajiny. Z tejto analýzy vyplýva, že  Grécko sa v súčasnosti nachádza na poslednej priečke v rebríčku stability vývoja krajiny. Značne zaostáva už aj za Portugalskom a Španielskom, ktoré ešte donedávna boli zaradené do programu pomoci medzinárodných inštitúcií.
SEV poukázala na to, že Grécko je na 23. mieste spomedzi členských Organizácie ekonomickej spolupráce a rozvoja, ale je úplne na chvoste v kategórii finančného kapitálu v následku toho, že v priebehu posledných rokov trpí obrovským zahraničným dlhom, veľmi nízkymi investíciami a problémami domácich bánk. Úroveň produktivity práce v krajine je tiež veľmi nízka v kategóriách sociálneho a ľudského kapitálu a to hlavne kvôli minimálnej dôveryhodnosti jej inštitúcií a nedostatku kvalifikovaných odborníkov.
Grécka federácia podnikov uviedla, že zložitá situácia v krajine však nevylučuje dostatok variantov z hľadiska vytvorenia vhodnejších podmienok na zabezpečenie stabilného a vyrovnaného zvýšenia investícií do štyroch foriem kapitálu. SEV vyzvala kompetentných, aby spoločne vypracovali národnú stratégiu dynamickej a sociálnej reštrukturalizácie.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Zahraničný dlh Grécka dosiahol takmer 30 tisíc eur na jedného obyvateľa zobrazený najskôr Hlavné správy.