Bratislava 29. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Experti z medzinárodnej organizácie CEPEJ (The European Commission for Efficiency of Justice – Európska komisia pre efektívnu justíciu) ponúkli závery ohľadom slovenských súdov. Ministerstvu spravodlivosti (MS) SR predložili prvú verziu správy, ktorá má sformulovať odporúčania na zlepšenie fungovania súdnictva.
Ilustračné foto

“Organizácia mala do konca júla predložiť prvú verziu správy. Tak sa aj stalo,” potvrdil hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. “Máme k dispozícii pracovný materiál, ktorý sa prekladá a následne bude rozoslaný do pracovných skupín,” ozrejmil.
Ministerstvo nateraz nechcelo informovať o zisteniach odborníkov z CEPEJ. Podľa Bublu pracovné skupiny pripravia pre CEPEJ komentáre, s ktorými sa následne organizácia oboznámi. “Až na základe toho vznikne finálna verzia správy. Samozrejme, v momente, keď budeme mať finálnu verziu, určite výsledky odprezentujeme,” prisľúbil.
Vypracovanie auditu slovenského súdnictva zahraničnými odborníkmi umožnila zmluva, ktorú podpísalo Slovensko s Radou Európy. Predmetom je analýza stavu slovenského súdnictva, navrhnutie riešení, pomoc s budovaním analytického centra na ministerstve spravodlivosti a implementácia súdneho manažmentu na vybraných súdoch. Pôjde o dlhodobú spoluprácu, projekt “Efektivita a kvalita slovenského súdneho systému”, financovaný z európskych prostriedkov, bude prebiehať do marca 2019.
Cieľom projektu je na základe objektívnych kritérií stanoviť “diagnózu” slovenského súdnictva a prispieť pomocou odporúčaní k jej efektívnemu riešeniu. Experti CEPEJ zanalyzujú stav slovenského súdnictva a navrhnú riešenia na zlepšenie jeho fungovania.
Vyhodnotia pritom dáta z vybraných slovenských súdov, niektoré z nich aj osobne navštívili, aby lepšie dokázali vyhodnotiť ich činnosť. Odporúčania majú zahŕňať napríklad vyššiu špecializáciu súdnictva alebo optimálnejšie rozloženie práce medzi sudcov, vyšších súdnych úradníkov a ďalších pracovníkov súdov. Od spolupráce s CEPEJ sa očakáva aj pomoc s budovaním kapacít novozriadeného analytického centra na ministerstve.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.