Praha/Londýn/New York/Berlín 22. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

BBC o Babišovi informuje ako o euroskeptickom miliardárovi
Výsledkom českých volieb do Poslaneckej snemovne sa venuje množstvo zahraničných médií. Všímajú si predovšetkým vysoké víťazstvo hnutia ANO a o jeho šéfovi Andrejovi Babišovi sa vyjadrujú ako o pravicovom euroskeptickom populistovi, pričom viaceré ho priamo označujú za českú verziu amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Na snímke uprostred predseda hnutia ANO Andrej Babiš v centrále hnutia po skončení volieb

Podľa agentúry AP znamenajú volebné výsledky jasný prepad tradičných, mainstreamových strán, pričom víťazstvo euroskeptického miliardára krajinu celkovo posunie doprava. Nemecká agentúra DPA sa zaoberá prepadom ČSSD a všíma si tiež úspech krajne pravicovej SPD.
Aj spravodajská stanica BBC o Babišovi informuje ako o euroskeptickom miliardárovi a upozorňuje, že do Snemovne sa dostali strany reprezentujúce ako krajnú pravicu, tak aj ľavicu. Nemecká agentúra DPA tiež poukazuje na prepad doposiaľ silnej ČSSD a naopak úspech krajne pravicovej SPD.
Podľa agentúry Reuters presvedčila množstvo euroskeptických českých voličov Babišova protisystémová rétorika, ako napríklad odmietanie eura. Krajinu by však teraz mohla viesť k ďalším rozporom s Úniou a príklonu k štátom ako Poľsko či Maďarsko.
Rakúska agentúra APA hovorí o vlne modrej cunami, ktorá zaplavila ČR, pričom tak odkazuje na farbu volebného víťaza – hnutia ANO a podotýka, že nadchádzajúce rokovania o zostavení koalície budú zrejme náročné. Nemecký denník Süddeutsche Zeitung zase upozornil, že Česká republika by sa mohla stať prvou krajinou Únie, na ktorej čele bude stáť obvinený politik.

TOP 09 získala v zahraničí najviac hlasov, do Snemovne sa ale dostala tesne
Strana TOP 09, ktorá sa takmer do poslednej chvíle obávala, či sa po voľbách vôbec udrží v Poslaneckej snemovni, si v hlasovaní pripísala aj jedno víťazstvo. Získala vôbec najvyšší počet hlasov – vyše 26 percent – v zahraničných volebných okrskoch, informovala spravodajská televízia ČT24.
Na druhom mieste skončili v zahraničí Piráti s 19 percentami odovzdaných hlasov, ktorých však v tomto smere TOP 09 výrazne predbehla. Takéto rozloženie hlasov ale príliš nezodpovedá celkovým výsledkom volieb v ČR. Hnutie ANO, ktoré vo voľbách získalo celkovo až takmer 30 hlasov, dostalo v zahraničí len 7,6 percenta hlasov.
Celkové výsledky volieb v ČR však hlasy zo zahraničia veľmi ovplyvniť nemohli, nakoľko strany tam súperili len asi o desaťtisíc hlasov a víťazná TOP 09 ich teda získala len necelých tritisíc.
Práve TOP 09 pritom zažívala v priebehu sobotného sčítavania hlasov zrejme najväčšie nervové vypätie. Strana, ktorá sa v Poslaneckej snemovni zasadala v posledných dvoch volebných obdobiach sa totiž celé sobotňajšie popoludnie pohybovala pod päťpercentnú hranicou. Nakoniec ju zachránila až Praha, kde podľa výsledkov sčítania získala vyše 12,5 percent hlasov. Celorepublikovo sa tak dostala na úroveň 5,31 percenta hlasov a v Snemovni získala sedem kresiel.