Sadkowice 13. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

V jednom zo skladových komplexov v chladiarni na skladovanie ovocia v poľskej dedine Sadkowice boli nájdené telá dvoch občanov Ukrajiny. O tragédii boli informovaní zástupcovia ukrajinského veľvyslanectva. O udalosti informujú poľské médiá

Ilustračné foto

Je známe, že nájdené telá patrili mužom vo veku 28 a 46 rokov. Predpokladá sa, že títo Ukrajinci žili v oblasti, kde k incidentu došlo.

Ako uviedla zástupkyňa poľskej polície Agata Krawczyková, informácie o obetiach 10. novembra nahlásil majiteľ obchodu, ktorý tela objavil.

Okresné štátne zastupiteľstvo mesta Rawa Mazowiecka začalo vyšetrovať, prečo ukrajinskí občania skončili v miestnosti s kontrolovaným bezkyslíkatým prostredím, pretože vstup do takého priestoru je smrteľný.

Na mieste pracovali pohotovostné služby, hasiči, polícia a lekári. Telá mužov boli vynesené hasičmi a vyšetrené lekárom, ktorý konštatoval smrť.

Ďalšie kroky podnikli policajti, ktorí vypočúvali svedkov.

Kauza v poľskej pizzerii

V polovici októbra sme informovali o tom, že šéf poľskej pizzerie zbil ukrajinského herca Jurija Marka, ktorý následne o tom informoval na Facebooku, kde tiež zverejnil fotografie potvrdzujúce jeho slová.

K celému incidentu došlo v Poznani. Herec píše, že hral v divadle viac ako 20 rokov a bol účastníkom takzvaného Euromajdanu 2014.

Keďže ale doma nedošlo ku kladným zmenám, vydal sa Mark do Poľska za prácou, našiel ju v miestnom divadle. Medzi predstaveniami a skúškami si privyrábal v pizzerii, ale pred troma týždňami sa to rozhodol nechať.

Manažér podniku mu sľúbil výplatu neskôr a povedal, aby prišiel 10. októbra.

Pretože som cudzinec, chcel ma oklamať, ale keď pochopil, že mu to nevyšlo, začal sa vyhrážať a škrtiť ma. Zavolal som políciu. Než sa dostavila, všemožne ma provokoval, nakoniec ma udrel do tváre, napísal herec.

Policajti ale robili, že nevidí krv na mojej tvári, nepozreli sa na záznam z kamery, ale predsa len zavolali sanitku, dodal.

Keď v rodnej krajine práca nie je

Podľa dát ukrajinského ministerstva sociálnej politiky sa do zahraničia vydá za sezónnou prácou ročne približne deväť miliónov občanov.

V posledných rokoch ich počet prudko rastie. Už 20% obyvateľov Ukrajiny cestuje ročne za prácou do zahraničia. Negatívne sa to prejavuje na ekonomickej situácii v samotnej Ukrajine.

Eurostat tvrdí, že najväčší počet Ukrajincov dáva prednosť práci v Poľsku. Lenže pracovné podmienky tam nemajú najlepšie.

Ukrajinskí pracovní migranti hovoria, že mzdy zo zahraničia sa najprv zdajú ako vesmírne, ale v porovnaní s miestnymi cenami nakoniec dovoľujú len živoriť.

Podľa ich slov sa na nich v Poľsku pozerajú ako na lacnú pracovnú silu a že pracovné podmienky v tejto krajine sú jednoducho hrozné.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj