Petrohrad 7. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

V ruskom palácovom a parkovom komplexe, ktorý leží neďaleko Petrohradu v Petergofe, existuje zázračná hlava, ktorá je vysekaná do bludného kameňa. Tento div má niekoľko mien, hovorí sa jej napríklad Starec alebo Adamova hlava.
Na snímke záhadná kamenná socha

Zdá sa, že niekde pod zemou je ukryté telo sochy.
Odkiaľ sa objavila, kto ju sem pritiahol a kedy, to je veľké tajomstvo. Hlavu nazývajú Starcom, Adamovou hlavou, Samsonovou hlavou, Rusičem. Existujú hypotézy, že bola vytvorená v roku 1800 architektom Brouerom, kedysi mala prilbu, o čom svedčí diera na koreni nosa. Ďalej existujú názory, že je to hlava Petra I. Veľkého alebo hlava švédskeho kráľa, ktorú Švédi tiahli so sebou k lodi, ale nedotiahli.
Park bol plánovaný a vybavený po 1839, vtedy už bola hlava na mieste. Dodnes nikto presne nevie, odkiaľ sa kamenná hlava zjavila. Zachovali se len legendy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.