Bratislava 25. februára 2019 (HSP/Foto: kombosnímka)
 
Zvolebnieva sa nám a do dňa D zostávajú už iba cca tri týždne. Potom bude závoj strhnutý, a voliči sa dozvedia ako volili a z ktorej dvojice si budú môcť vybrať v druhom kole

Na snímke Zuzana Čaputová, Robert Mistrík, Štefan Harabin a Maroš Šefčovič

I keď sa veľké finále nezadržateľne blíži a všetci kandidáti finišujú v kampaniach, vymetajú diskusie v médiách a oslovujú voličov, niečo sa o výsledku prvého kola dá povedať už dnes.
Voliči totiž už zúžili svoj výber iba na štyroch kandidátov a ostatných už takpovediac vypustili z hry. To znamená, že väčšina ľudí už uvažuje tak, že svoj hlas dá jednému zo štyroch kandidátov, ktorí majú najväčšie šance na úspech.
Zjednodušene, ak ešte povedzme pred mesiacom niekto uvažoval, že pôjde voliť napríklad Chmelára, dnes ho už väčšina týchto voličov opustila, lebo nemá reálnu šancu na druhé kolo a budú voliť niekoho z prevej štvorky, ktorý túto šancu ešte má.
Teda, inak povedané, mnohí voliči opustili svoju prvú voľbu, lebo časom sa ukázalo, že tento ich favorit stratil reálnu šancu na druhé kolo a premiestnili sa k tým kandidátom, ktorí túto šancu ešte majú.
A takými kandidátmi sú dnes už iba štyria hráči.
V prvom rade je to Zuzana Čaputová, ktorá v poslednom čase najviac z kandidátov porástla, čo je paradox, nie na účet rovnakého slniečkara Mistríka, ale na úkor síce tiež slniečkara, ale slniečkara nasadeného Smerom Šefčoviča. Prečo sa to stalo, sa dá iba hádať, ale asi po afére volieb nominantov na posty ústavných sudcov mnohí voliči Smeru opustili svojho kandidáta, v ktorom vidia iba nástroj Fica na realizáciu svojho zámeru a prešli k Čaputovej. Prečo práve k nej, neviem vysvetliť.
Za ňou sú vyrovnaní kandidáti Mistrík a Harabin.
Šefčovič napriek tomu, že prišiel o značnú časť voličov, patrí ešte do veľkej štvorky.
A voliči sa preskupujú práve sem a vyberajú si už v podstate iba z týchto štyroch sebe najlepšieho kandidáta.
Ostatným kandidátom preferencie klesajú a až do volieb budú klesať, čím viac prieskumov potvrdí, že nemajú reálnu šancu. Nakoniec ich bude voliť iba ich tvrdé voličské jadro, ktoré napriek tomu, že vie, že svoj hlas zahadzuje, dá ho aj tak svojmu menšinovému kandidátovi.
Na základe obsadenia veľkej štvorky vieme dnes povedať, že situácia je nelichotivá. Ťažko sa totiž vysvetľuje, ako je možné, že na Slovensku, kde je viac ako polovica obyvateľstva konzervatívne naladená, majú šancu na úspech traja slniečkarskí, liberálni kandidáti. Kto toto dokáže vysvetliť, je politologický génius.
Každopádne, realita je taká, že šancu na druhé kolo majú traja kandidáti – Čaputová, Mistrík, Šefčovič, ktorí sú len rôznymi odtieňmi toho istého politického uvažovania a ľudského nastavenia.
Jediný kandidát zastupujúci konzervatívne, národne a kresťansky naladeného voliča je Harabin. To je tiež paradox doby.
Harabin je totiž úhlavným nepriateľom všetkých mainstreamových médií, a preto je tiež proti logike veci, že má tak vysoké preferencie. Tieto médiá totiž naňho už desať rokov útočia a očierňujú ho. Odkedy bol ministrom spravodlivosti vo Ficovej vláde, nenašli na ňom nitku suchú. A tak mu slúži ku cti, že si napriek týmto často podpásovým útokom dokázal získať tak vysokú popularitu.
Mnohí konzervatívni voliči však majú voči jeho osobe výhrady a sú rozhodnutí voliť niektorého z ďalších konzervatívnych kandidátov – Mikloška, Krajniaka alebo Kotlebu.
Samozrejme, na to je demokracia, aby každý volil koho chce. Avšak vzhľadom na preferencie týchto kandidátov a ich nemožnosť postúpiť do druhého kola, každý, kto volí niekoho z nich, volí vlastne Čaputovú a Mistríka.
Tí, čo dajú hlas nepriechodnému kandidátovi, ktorý nepostúpi, svoj hlas zahodili, a tak ho vlastne darovali liberálnym rivalom.
Pri súčasnom rozložení síl sa môže ľahko stať, že v druhom kole bude mať konzervatívny volič na výber medzi Mistríkom a Čaputovou a bude mať slzy v očiach. Ale to je už neskoro, to sa dá naozaj už iba nariekať.
Aby k takejto situácii nedošlo, musia konzervatívni voliči pristúpiť k tejto voľbe zodpovedne a pragmaticky. Ak je jediný konzervatívny kandidát, ktorý má na postup do druhého kola šancu Harabin, treba sa vzdať svojich prvotných preferencií a dať hlas jemu, aby ten neprepadol v prospech druhej strany.
Jedna záhada prezidentských volieb je tak, dá sa povedať, vyriešená. Sú známi štyria reálni favoriti.
A konzervatívnemu voličovi vyvstala dilema.
Jozef Poruban
 
Príspevok Záhada prezidentských volieb sa zdá byť rozseknutá zobrazený najskôr Hlavné správy.