Edinburgh (Sputnik/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Je to už 15 rokov, čo osem osamelých áut opustene stojí na uzavretom robotickom parkovisku v Edinburghu. Doposiaľ nikto nevedel, komu patria a ako sa tam dostali. Teraz však bola záhada konečne vyriešená, hlási list The Sun.
Ilustračné foto

Ako píše list, robotnícke parkovisko SkyPark, ktoré bolo otvorené v roku 2001, malo plne automatizovanú prevádzku. Vodič mal ísť na platformu, vystúpiť a jeho auto sa malo automaticky transportovať na voľné miesto. Potom mal vodič jednoducho ukázať parkovací lístok a vozidlo mu bolo do troch minút doručené.
Vtedy sa jednalo o špičkovú technológiu, ktorá kopírovala podobné parkoviská v Tokiu, Sydney alebo Pekingu. Jeho prevádzka a údržba však boli príliš nákladné, čo po dvoch rokoch priviedlo prevádzkara k bankrotu. Pätnásť rokov parkovisko zívalo prázdnotou, ktorú rušilo iba osem opustených áut.
Miestni obyvatelia prichádzali s rôznymi dohadmi, komu tie autá môžu patriť. Najpopulárnejším názorom samozrejme bolo to, že si vodiči dali pár pohárikov a zabudli, kde autá nechali.
Tajuplnú záhadu nakoniec vysvetlil Ronnie Meredith, ktorý na parkovisku kedysi pracoval. Pre BBC uviedol, že prevádzkari si obstarali niekoľko „šrotov”, aby mohli vyskúšať fungovanie celého mechanizmu. Vždy mu pripadalo úsmevné, keď ľudia tvrdili, že autá sú opustené.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.