Berlín/Karlsruhe 31. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Uwe Anspach)

Sýrčan, ktorého zadržala nemecká polícia vo Schwerine pre podozrenie z prípravy teroristického útoku, udržiaval podľa informácií Spolkovej prokuratúry cez internet kontakt s osobou označujúcou sa za “vojaka kalifátu”, teda stúpenca džihádistov z Islamského štátu.
Na snímke hovorkyňa Spolkovej prokuratúry Frauke Köhlerová

Nemecké orgány činné v trestnom konaní však podľa utorkového vyjadrenia hovorkyne Spolkovej prokuratúry Frauke Köhlerovej nepoznajú totožnosť tejto osoby a nevedia ani to, či zadržaného podporovala v jeho teroristických plánoch. Zatiaľ nie sú žiadne indície, že by do prípravy útoku boli zasvätené ďalšie osoby, dodala.
Devätnásťročného Sýrčana preto zatiaľ nebudú vyšetrovať pre dôvodné podozrenie z členstva v teroristickom zoskupení, ale pre prípravu závažného, štát ohrozujúceho zločinu.
Köhlerová potvrdila, že predbežne nevedno, či si mladík už zvolil nejaký konkrétny cieľ pre svoj útok. To isté platí aj o termíne jeho predvedenia pred vyšetrujúceho sudcu Spolkového súdneho dvora v Karlsruhe.
Sýrčan, ktorého meno úrady v súlade s platnou nemeckou legislatívou nezverejnili, si zaobstaral od júla elektronické prvky i chemikálie vhodné na výrobu nástražno-výbušného systému.
Domové prehliadky, ktoré uskutočnila polícia krátko po zadržaní podozrivého, prebiehali nielen v Schwerine, ale aj v Hamburgu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.