Benátky 30. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Ettore Ferrari/ANSA via AP)

V poradí 74. ročník Benátskeho filmového festivalu odštartuje dnes svetovou premiérou americkej sci-fi komediálnej drámy Zmenšovanie režiséra Alexandra Paynea s Mattom Damonom v hlavnej úlohe.
Prezidentka poroty Annette Beningová

Herec tu stvárňuje frustrovaného bežného človeka usilujúceho sa vyriešiť svoje problémy – a pomôcť zachrániť planétu – podstúpením vedeckého pokusu, ktorým sa zmenší na 12-centimetrovú ľudskú bytosť, informovala agentúra AP.
Vo filme účinkujú aj Kristen Wiigová, Christoph Waltz či Jason Sudeikis. Snímka zlučuje Payneovo vnímanie ľudskej slabosti s príbehom, ktorý skúma silu a hranice vedy, ako aj hrozbu environmentálnej katastrofy.
Niekoľko filmov, ktoré v uplynulých rokoch otvárali Benátsky filmový festival, vrátane snímok Gravitácia (2013) alebo La La Land (2016), neskôr získalo aj množstvo Oscarov.
Festival vznikol v roku 1932 a je najstarším podujatím svojho druhu na svete. Spolu s filmovými festivalmi vo francúzskom Cannes a nemeckom Berlíne tvorí tzv. veľkú trojku. Tohtoročný festival potrvá do 9. septembra.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.