Svet 21. januára 2016 (HSP/Foto:Pixabay)

Po slabom druhom polroku 2016 sa darí zlatu v novom roku výrazne lepšie, keď v polovici januára dosiahla jeho cena úroveň 1 191 USD za trójsku uncu (31,1 g). Znamená to najvyššiu hodnotu po predchádzajúcich šiestich týždňoch a od začiatku roka predstavuje nárast o 3,2 % v USD a 2,4 % v EUR. Túto pozoruhodnú zmenu zaznamenáva nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung

Ilustračné fotoIlustračné foto

Analytik z Landesbank Hessen-Thüringen pokladá záver minulého roka za premenlivý, keď v krátkom čase stratilo zlato na cene až 250 USD, teda takmer celý zisk z prvej polovice roka 2016. Trhy zahrali scenár „Trumponomiky”, keď si niekto predstavoval, že svet sa stane za nového amerického prezidenta Donalda Trumpa určitým, a to vďaka príťažlivým očakávaniam nájomného v USA a „dolárovej fantázii”. Investori stavili na klesajúcu cenu zlata, avšak skoro sa ukázalo, že rozhodujúcimi zostávajú trvalé nízke nájomné a politická neistota.

Aj ďalší bankový expert z Commerzbank si myslí, že mnohí vkladatelia očakávali klesajúce ceny zlata a ocitli sa na nesprávnej ceste. Aj v USA sa vyrovnáva rast inflácie s rastom nájomného. Pritom sa dá očakávať, že dopyt po zlate ako „bezpečnom prístave” opäť stúpne. Za rizikové faktory, ktoré sú na dohľad, pokladá prezidentstvo Donalda Trumpa, dôsledky brexitu a oslabenie hospodárstva v ČĽR.

Predstaviteľ Bankhaus Metzler predpokladá „skvelé momenty” pre zlato. V strede tohto roka by mohla byť jeho cena na úrovni 1 250 USD a ku koncu roka 1 375 USD za uncu.

Údaje spravodajskej agentúry Bloomberg poukazujú na rozdiely medzi súkromnými a inštitucionálnymi vkladateľmi. Najväčší na zlate založený indexový fond sveta (SPDR Gold Shares), ktorý používajú predovšetkým inštitucionálni vkladatelia, zaznamenal od 11. novembra 2016 každý týždeň straty. Naproti tomu iný indexový fond (iShares Gold Trust), používaný najmä súkromnými vkladateľmi, zaznamenal v tom čase zisky. To znamená, že inštitúcie vidia šance na trhu skôr za Trumpa, naopak súkromní vkladatelia majú kvôli tomu skôr obavy.

Pro Aurum, nemecký obchodník so zlatom, oznamuje, že záujem súkromných vkladateľov o fyzické zlato má byť všeobecne vysoký: obrat so zlatom bol v r.2016 takmer o 25 % vyšší ako predošlý rok a aj v novom roku sa tento trend udrží. Obchod so zlatom Degussa dosiahol v decembri 2016 rekordný obrat za posledných päť rokov, v januári 2017 sa má táto „intenzita oslabiť”.

Ivan Lužák