Rím 14. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Daniel Bockwoldt)

Bude to znamenať začiatok konca Eurozóny? Talianom spoločná európska mena príliš neprospieva. Rozhodli sa preto zaviesť vlastnú alternatívnu menu, ktorá nakoniec bude zrejme viesť k likvidácii eura v ich krajine. Z Talianska by si mohli vziať príklad aj ostatné krajiny platiace eurom, vrátane Slovenska

Ilustračné foto

Taliansko nečakane vytiahlo plány na pozastavenie eura a vytvorenie paralelnej meny, čo vyvolalo obavy v celej EÚ. Je totiž dosť možné, že po zrušení eura by následne bol možný aj “Italexit”. Až tri z popredných politických strán v Taliansku podporujú zavedenie “fiškálnych kreditových certifikátov” ako alternatívy k euru. Tento komplexný plán je schválený aj Európskou centrálnou bankou. Informoval portál express.co.uk

Medzi stranami, ktoré podporujú zrušenie eura, je aj Forza Italia Silvia Berlusconiho, ktorej v posledných prieskumoch boli namerané vysoké preferencie.

Tieto plány boli zverejnené bezprostredne po tom, čo Martin Schulz, líder nemeckej sociálnodemokratickej strany minulý týždeň vyzval k vytvoreniu Spojených štátov Európy do roku 2025.

Táto alternatívna mena, resp. certifikáty, známe ako CCF, poskytnú pracovníkom a podnikom daňové úľavy na zvýšenie príjmov a produktivity. Hoci tam nebol vykonaný žiadny tender, každý ich môže použiť na zaplatenie daní, kúpu vládnych služieb, alebo výmenu za tovar, alebo eurá.

Podľa správy globálnej analytickej organizácie GEFIRA “je veľmi pravdepodobné, že komerčné subjekty, ako napríklad obchody, prijmú CCF ako alternatívu k euru.”

Koniec eura by mohol viesť až k odchodu Talianska z Európskej únie. Nezávislá europoslankyňa Diane Jamesová povedala: “Ak sa Taliansku podarí opustiť jednotnú menu, je len otázkou času, kým oficiálne opustí EÚ a celý domček z kariet sa rozpadne.”
Samuel Gdovin