Rím 13. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)

Aktivisti Sea-Eye rozhodnutie “s ťažkým srdcom”
Nemecká humanitárna skupina Sea-Eye dnes oznámila, že podobne ako organizácia Lekári bez hraníc (MSF) pozastavuje záchranu migrantov v Stredozemnom mori pre údajné ohrozovanie zo strany Líbye.
Ilustračné foto

Podľa vyhlásenia, z ktorého citovala dnes agentúra AP, prijali aktivisti Sea-Eye toto rozhodnutie “s ťažkým srdcom”, urobili tak však v záujme bezpečnosti posádky svojho záchranného plavidla. Poukázali pritom na “zmenenú bezpečnostnú situáciu v západnom Stredomorí” po oznámení vlády v Tripolise, že líbyjské zložky budú zasahovať aj mimo zóny pri pobreží tejto krajiny.
Organizácia MSF oznámila pozastavenie záchrannej misie v Stredozemnom mori ešte v sobotu, pričom spomenula takisto hrozby zo strany Líbye, ale aj obmedzujúcu politiku talianskej vlády. Rovnaký krok zvažujú aj iné humanitárne skupiny, ktoré sa podieľajú na zachraňovaní migrantov plaviacich sa do Európy.
Posádka lode patriacej španielskej mimovládnej organizácii uviedla, že líbyjská pobrežná stráž na ňu minulý týždeň vypálila varovné výstrely, hoci sa v tom čase nachádzala v medzinárodných vodách. Líbyjské námorné sily však upozorňujú, že zahraničné plavidlá nesmú vstupovať do zóny “pátrania a záchrany”, ktorú podľa nich Tripolis vytýčil v súlade s medzinárodným právom.
Líbya je známa ako východiskový bod pre plavby migrantov smerujúcich do Európy. Niektoré z mimovládnych organizácií operujúcich v danej oblasti odmietli dodržiavať kódex správania, ktorý vypracovalo talianske ministerstvo vnútra v súvislosti s podozrením, že aktivisti svojím konaním napomáhajú prevádzačom a podnecujú k ďalšej migrácii.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.