Port Moresby 28. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jerol Wepii via AP)

Zničená infraštruktúra a problémy so spojením komplikovali aj v stredu snahy záchranárov na ostrove Papua-Nová Guinea dostať sa do oblastí, ktoré v pondelok zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,5. Z postihnutej ťažko prístupnej vnútrozemskej horskej provincie Enga naďalej hlásia silné dotrasy.
Zničené stromy po zemetrasení v meste Halagoli, Papua-Nová Guinea

Miestny denník Post-Courier v utorok informoval, že zemetrasenie si vyžiadalo najmenej 30 obetí na životoch. Potvrdených je doteraz však len 14 mŕtvych. Všetci prišli o život počas noci, keď sa pri zemetrasení zrútili ich domy.
Úrady zatiaľ oficiálnu bilanciu obetí a zranených nevydali. Vláda oznámila, že situáciu v zemetrasením postihnutej oblasti vyhodnocuje, pričom spolupracuje aj s armádou.
Miestna vláda požiadala o pomoc Austráliu, ktorá do oblasti vyslala vojenské lietadlo C-130 a poskytla armáde ostrova aj logistickú pomoc.
Zemetrasenie na ostrove ochromilo i tamojší ťažobný priemysel. Spoločnosť ExxonMobil musela zavrieť svoju továreň na skvapalnenie zemného plynu v provincii Hela a preveruje aj takmer 1000 kilometrov dlhý plynovod. Spoločnosť Oil Search z oblasti evakuovala všetkých svojich zamestnancov.
Papua-Nová Guinea sa nachádza v tzv. Ohnivom kruhu, čo je zóna častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií, ktorá obkolesuje Tichý oceán.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.