Naí Dillí 24. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Indian Navy via AP)
 
Muž je pri vedomí a v bezpečí

Na snímke opustená jachta indického námorníka Abhilasha Tomyho v Indickom oceáne

Indický námorník, ktorý utrpel zranenia počas súťaže v oboplávaní sveta s pomocou jachty, je už v bezpečí. V pondelok o tom informovali zástupcovia indického námorníctva, v ktorom pôsobí ako veliteľ. Tridsaťdeväťročný Abhiláš Tomy utrpel zranenia v oblasti chrbta počas piatkovej búrky, ktorá takisto strhla sťažeň. Muž komunikoval len pomocou textových správ, keďže sa mu pokazil satelitný telefón. Uviedol, že sa nemôže hýbať, nemôže jesť ani piť a trápi ho aj zvracanie. Napokon ho zachránila francúzska rybárska loď Osiris. “Tomyho vyniesli z jachty na nosidlách. Je pri vedomí a v bezpečí,” povedal novinárom hovorca indického námorníctva.
Zástupca Austrálskeho úradu pre námornú bezpečnosť (AMSA) Phil Gaden predtým potvrdil, že muž sa nachádzal v oblasti patriacej austrálskym úradom, a to 3500 kilometrov juhozápade od mesta Perth a 3000 kilometrov juhovýchodne od francúzskeho ostrova Réunion.
Účastníci spomínanej súťaže 2018 Golden Globe Race musia preplávať približne 48-tisíc kilometrov bez použitia moderných technológií, okrem satelitného telefónu. Sedem plavidiel je už mimo súťaže, ktorá sa začala 1. júla vo Francúzsku.
 
Príspevok Zachránili námorníka, ktorý utrpel zranenia počas cesty okolo sveta zobrazený najskôr Hlavné správy.