Bratislava 18. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Ľudia to prehnali najmä s alkoholom

Záchranári zasahovali počas Veľkonočného pondelka v 72 prípadoch. Ľudia to prehnali najmä s alkoholom, boli medzi nimi i mladiství. Viac pomáhali mužom (55) ako ženám (15).

Ilustračné foto

“Alkohol zmohol v tento deň aj deti do 18 rokov, dve z nich nezvládli ponúkanie alkoholom, museli sme ich ošetriť a odviezť do nemocnice,” povedal Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS). Pre alkohol zasahovali záchranári najviac v Košickom kraji, najmenej v Žilinskom.

Pri stavoch opitosti je najväčšou hrozbou stav bezvedomia. “Či už z pádu alebo nadmerného pitia,” vymenoval hovorca. Pri zlej polohe je riziko, že takýto človek sa môže zadusiť. “V takýchto prípadoch treba zistiť stav vedomia, dať pacienta do stabilizovanej polohy nabok a ak nereaguje, vtedy je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155,” priblížil Chmel.

Ak opitý reaguje, býva “ľudovou” prvou pomocou studená sprcha, ak sa po nej človek preberie, treba ho nechať vyspať a kontrolovať priebežne stav vedomia. “Najlepšie je podávať vodu alebo čaj a nie kávu. Nadmerné množstvo kofeínu môže stav zhoršovať. A neplatí tu často používaná metóda klin sa klinom vybíja,” dodal Chmel.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.