Bratislava 21. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Záchranári mávajú v predvianočnom období viac volaní na tiesňovú linku. “Viac volajú seniori, žijúci osamelo, ale aj psychicky chorí ľudia, ktorým sa počas sviatkov zhorší zdravotný stav,” uviedla Alena Krčová, hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.
Ilustračné foto

Veľa ľudí prežíva počas Vianoc podľa psychiatrov návrat depresie alebo iných duševných ochorení. Ľudia sú vtedy citlivejší, vracajú sa rôzne spomienky, ožívajú pocity spojené so stratou niekoho blízkeho, často nespracovaný smútok, úzkosť, neistota. Hlavne starší ľudia sú v tomto období viac zraniteľní. Univerzálna rada, čo robiť, aby sa osamelý človek počas Vianoc netrápil, však neexistuje.
Osobitnú kapitolu volaní na tiesňovú linku 155 tvoria následne počas Vianoc problémy so zažívaním, keď sa pacienti dopustia diétnej chyby, žlčníkové koliky a alkohol. “S ním súvisia následné pády, úrazy, ale aj fyzické potýčky a dopravné nehody. Samozrejme, máme aj sporadické prípady, keď volajúcich potrápi kostička v krku,” priblížila Krčová.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.