Bratislava 28. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Danko prosí v súvislosti so zatknutím podozrivých v kauze Kuciak a s dnešnými demonštráciami a o zachovanie rozvahy. Ale rozvaha je zas to posledné, čo bude v tejto veci vládnuť

Ilustračné foto

Všetci sa k tomu už vyjadrili alebo sa vyjadria, tak netreba váhať.
Dvaja mladí ľudia sú od februára mŕtvi, to je nepochybný fakt. Nech už by to boli smetiari, podnikatelia, kominári alebo novinári, to všetko je samozrejme nepodstatné a druhotné – dôležité je to, že tu evidentne zasahovala čierna bezcitná sila.
Na slovenské pomery neobvykle čierna sila. Na vraždy nevinných ľudí aj mafiánov si Slovensko zvyklo už v 90-tych rokoch – ale Kuciak nebol mafián. Dokonca ani jeho riadiaci novinár Nicholson nebol mafián, aj keď si s niektorými tykal. Tak teda  – prečo?
To samozrejme nik z nás nevie naisto a tak sa okolo toho rozpútal divoký politický tanec. Začal sa vytvárať mýtus ako perla okolo zrnka špiny. Sedem mesiacov štvanice a dokonca davy na námestiach. A dokonca aj v zahraničí – čo je naozaj neobvyklé, ak by zavraždili napríklad nejakého občana Kanady, to by sa dalo pochopiť, ale takto, kvôli lokálnej kriminalite? Podivuhodná motivácia a organizačný výkon.
No, chvalabohu, to je minulosť, pátranie sa pohlo. Včera zatkli skupinu vážne podozrivých, skupinu možných páchateľov.
A tu je hlavný dôvod, prečo sú všetci v kŕči. Nik si síce ešte nie je celkom istý, že sú to praví zločinci, to naozaj nik z nás nevie, ba ani ľudia blízko pri dianí a nejako zainteresovaní tento detail určite nepoznajú. Ale vyhlásenia z okolia polície zneli dosť sebaisto a presvedčivo, takže sa to zatiaľ považuje za veľmi  pravdepodobné. Ak je medzi zatknutými skutočný páchateľ, tak je očividne pre mnohých dosť kritické, kam povedie stopa.
A ajhľa, Kuciakova bývalá dodávateľka materiálov a pokynov na spracovanie, Pavla Holcová, ktorá ešte nedávno predpovedala, že sa vražda nevyšetrí, včera zas v RTVS deklamovala, že sa objednávatelia nenájdu. Z čoho pramení táto jej neustála skepsa? Alebo je to nahlas vyslovené zbožné želanie? Čo Pavla Holcová vie, ale nechce povedať?
Po webe sa zjavujú tvrdenia, že osud Kuciaka je v morálnom alebo aj inom zmysle spojený s osobou jeho druhého žurnalistického patróna, s menom Tom Nicholson. To je ale anonymný web, ten môže postulovať hypotézy, aj prehnané. Ja by som sa ho tu skôr zastal – ak je hypotéza o sakrálnej vražde pravdivá, tak Tom mal byť skôr pôvodná plánovaná obeť. Ale aj preto aj u neho stále zostáva otáznik – čo vie, ale nepovie?
V každom prípade padajú ako domčeky kariet ostatné hypotézy. Expert Milan Žitný hovorí explicitne, že Vadalovci to neboli. No, keď všetci  hučali, že sú to “mafiáni blízki vláde”, hlas Žitného teda príliš počuť nebolo.
Kuciakov prípad ukázal, že slovenskú populáciu možno rozdeliť na jednej strane na domácich patriotov a na druhej strane na kozmopolitných globalistov. Ja nemám informácie zo zákulisia, ale sú veci, ktoré sú jasné viditeľné každému, kto sa lepšie pozrie: v súčasnej situácii, po oznámení pravdepodobného zatknutia páchateľa, sa patrioti radujú a dúfajú, že sa do prípadu konečne vnesie svetlo. Naopak, globalisti len chabo zakrývajú rozpaky, že ich večný prípad bude takto ukončený.
Sme predsa len v “mladej demokracii”. My dúfame, že objednávku zločinu naozaj niekto odflákol a zdroj zla bude známy, oni sa boja, že sa naozaj nájde objednávateľ (podobne ako sa našiel a nedávno aj odsúdil ten, čo porušil bankové tajomstvo).
 
Príspevok Zachovajte paniku! Kuciakov prípad znova na stole zobrazený najskôr Hlavné správy.