Moskva 14. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 
Spojené štáty a Rusko môžu nájsť cestu riešenia konfliktu v Sýrii, ak budú medzi sebou hovoriť, vyhlásila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. Povedala tiež, že ak by Washington začal útok, Moskva bude stáť za svojimi spojencami.

Na snímke hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Maria Zacharovová

V rozhovore pre britskú televíziu Sky News vo štvrtok Zacharovová zdôraznila, že Moskva a Washington by nemali dovoliť, aby sa napätie v súvislosti so Sýriou špirálovito zvyšovalo až do priamej vojenskej konfrontácie v teréne. Hovorkyňa uviedla, že obe veľmoci majú všetky prostriedky na to, aby zabránili takému scenáru a jeho potenciálne katastrofálnym následkom.
“Žijeme v roku 2018 a máme všetky druhy komunikačných kanálov vrátane Twitteru a môžeme vyriešiť všetky tieto otázky – jednoducho zdvihnutím telefónu, alebo zaslaním správy – a myslím, že by sa to malo vyriešiť práve prostredníctvom nich a nie prostredníctvom sily,” povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí.
Zacharovová zopakovala, že Rusko bude chrániť svojich spojencov a ich ľudí na akomkoľvek mieste, “ak by začali lietať rakety.” V komentári k predchádzajúcemu vyhláseniu vyslanca Moskvy v Libanone Alexandra Zasypkina, ktorý varoval, že ruská armáda si vyhradzuje právo zostreliť prichádzajúce strely a zničiť  miesta ich vystrelenia v prípade útoku, Zacharovová uviedla, že slová vyslanca treba chápať v tom zmysle, že Rusko neopustí svoj ľud.
Odmietajúc paralely s kubánskou krízou z roku 1962, ktorá uviedla svet na pokraj jadrovej vojny, argumentovala, že časy sa zmenili. “Chcem vám ešte raz pripomenúť, že je rok 2018, nie sme v polovici 20. storočia,” povedala a dodala, že v čase bezprostrednej komunikácie nie je dôvod, “aby ľudia, ktorí majú na starosti našu bezpečnosť a medzinárodný mier, medzi sebou nehovorili. ”
Rusko nehľadá obdiv, len skutočnú spoluprácu v boji proti terorizmu, povedala ďalej Zacharovová a komentovala nedávny tweet z amerického prezidenta Donalda Trumpa. Americký prezident vyjadril poľutovanie nad tým, že protiteroristická kampaň pod vedením USA v Sýrii bola podhodnotená. “Kde je “Ďakujem ti Amerika?”,” napísal.
Zacharovová poukázala na zúfalé dlhodobé účinky predchádzajúcich amerických vojenských snáh. “Myslím si, že ľudia v Iraku ešte stále “ďakujú” Spojeným štátom za to, čo robia a čo urobili pre krajinu, a dúfam, že Sýria bude mať lepšiu budúcnosť.”
“Nepotrebujeme akékoľvek ocenenie toho, čo robíme,” povedala. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval k vytvoreniu rozsiahlej medzinárodnej koalície proti terorizmu počas svojho vystúpenia v OSN už v roku 2015, pripomenula to Zacharovová a dodala, že tento návrh “je stále na stole”.
“Tešíme sa na užšiu spoluprácu s ostatnými krajinami v Sýrii. Naozaj ju chceme a naozaj ju potrebujeme,” povedala.
 
Príspevok Zacharovová: “Žijeme v roku 2018, všetky problémy môžeme vyriešiť zdvihnutím telefónu” zobrazený najskôr Hlavné správy.