Moskva 19. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Rozhovory o Sýrii v kazašskej metropole Astana, avizované od budúceho pondelka, budú podľa Ruska trvať niekoľko dní

Na snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária ZacharovováNa snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová

Na stretnutí medzi delegáciou sýrskej vlády a predstaviteľmi opozičných skupín nebude Moskva zastúpená na ministerskej úrovni, ale na úrovni expertov. Uviedla to dnes hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

“Nie je plánované viesť rozhovory v Astane len jeden deň. Plánovaných je niekoľko dní,” povedala hovorkyňa.

Rozhovory v Kazachstane sa konajú z iniciatívy Ruska, Turecka a Iránu. Ruská agentúra Interfax z Damasku uviedla, že vládnu delegáciu by mal viesť sýrsky veľvyslanec pri OSN Bašár Džaafarí. Jej členmi budú tiež sýrsky veľvyslanec v Rusku a zástupcovia prezidentskej kancelárie, rezortu diplomacie, ministerstva obrany a tajnej služby.

Džaafarí je aj hlavným sýrskym vyjednávačom na prerušených mierových rozhovoroch konaných pod záštitou OSN v Ženeve. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov vyjadril nádej, že ženevské rokovania budú pokračovať podľa plánu 8. februára.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.