Doneck 26. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Max Vetrov)

Najvyšší predstaviteľ samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandr Zacharčenko, ktorý pred ôsmimi dňami prečítal v Donecku politické vyhlásenie o nutnosti vzniku nového federatívneho štátu Malorusko, dnes v rovnakom meste zverejnil iné vyhlásenie.
Najvyšší predstaviteľ samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandr Zacharčenko

Podľa neho “ešte nepadlo definitívne rozhodnutie” o Malorusku. Hlavnou vecou je, že diskusia na túto tému bude pokračovať, hovorí sa podľa tlačovej agentúry DPA v spomínanom vyhlásení.
Podľa Zacharčenkových slov spred ôsmich dní má vytvorenie nového federatívneho štátu za cieľ “zastaviť občiansku vojnu a zabrániť novým obetiam”.
Podľa ústavodarného aktu sa hlavným mestom Maloruska mal stať Doneck. Kyjevu by zostal štatút historického a kultúrneho centra. Vlajkou Maloruska mal byť prápor Bohdana Chmeľnického (1595-1657), zakladateľa prvého štátu kozákov.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko v reakcii na ohlásenie vzniku nového štátu vyhlásil, že Ukrajina obnoví svoju suverenitu nad Donbasom i Krymským polostrovom.
Zacharčenka označil Porošenko “nie za politického dejateľa, ale za bábku, ktorá tlmočí vyhlásenia z Kremľa”.
Myšlienka vytvorenia nového štátu na území Ukrajiny s názvom Malorusko bola osobnou iniciatívou najvyššieho predstaviteľa DĽR Zacharčenka, reagovala v deň zverejnenia iniciatívy ruská vláda.
“Zacharčenkovo vyhlásenie o Malorusku je jeho osobnou iniciatívou. Moskva sa o tom dozvedela z médií. Stále sme viazaní minskými dohodami,” uviedol vtedy hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.