Barcelona 1. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Manu Fernandez)

V španielskom Katalánsku sa dnes napriek nesúhlasu ústrednej vlády v Madride začalo referendum o nezávislosti tohto regiónu od zvyšku krajiny. Informovala o tom agentúra AP
Ilustračné foto

Väčšina volebných miestností sa otvorila o 09.00 hod. a zatvorí sa o 20.00 hod.
Napätá atmosféra zavládla v meste Girona na severovýchode Katalánska, kde polícia nechcela vpustiť voličov do hlasovacej miestnosti a viacero jej príslušníkov miestnosť, ktorá sa podľa spravodajskej televízie CNN nachádza v miestnej škole, obsadilo. V Girone mal o 09.30 h hlasovať aj katalánsky líder Carles Puigdemont, ktorý stojí na čele miestneho separatistického hnutia.
K potýčkam medzi políciou a účastníkmi referenda došlo aj v katalánskej metropole Barcelona.
Katalánska vláda dokončila v piatok (29.9.) všetky prípravy na dnešné referendum o nezávislosti regiónu od Španielska.
Madrid však trvá na tom, že referendum o nezávislosti Katalánska je protiústavné a usiluje sa ho prekaziť. Centrálna vláda vyslala do tohto autonómneho regiónu policajné posily v počte niekoľko tisíc príslušníkov.
Španielske súdy nariadili polícii, aby za pomoci kordónov uzavrela v Katalánsku školy, ktoré majú slúžiť ako hlasovacie miestnosti, a skonfiškovala volebné urny a hlasovacie lístky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.