Pchjongjang 18. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pyongyang Press Corps Pool via AP)
 
Lídri oboch Kóreí začali v utorok v Pchjongjangu oficiálne rokovania v rámci summitu zameraného na denuklearizáciu Kórejského polostrova, posilnenie vzájomných vzťahov či znižovanie vojenského napätia v regióne. Informovala o tom agentúra AP.

Na snímke juhokórejský prezident Mun Če-in (vľavo) a severokórejský líder Kim Čong-un

Juhokórejský prezident Mun Če-in priletel do severokórejského hlavného mesta priamo zo Soulu na trojdňovú návštevu. Ide už o jeho tretí tohtoročný summit s vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-unom.
Účastníkmi privítacieho ceremoniálu bol aj tisíce Severokórejčanov držiacich kvety, severokórejské zástavy a symboly opätovného zjednotenia Kórejského polostrova. Miestni obyvatelia mávali kvetinami a skandovali heslá za zjednotenie, keď obaja lídri prechádzali v otvorenom automobile ulicami Pchjongjangu.
Ich rokovania sa začali v sídle ústredného výboru vládnucej Kórejskej strany práce (KSP). Zúčastňujú sa nich aj iní poprední predstavitelia oboch Kóreí. Obaja lídri sa stretnú opäť v stredu na druhom kole rokovaní.
To, či usporiadajú tlačovú konferenciu o výsledkoch summitu, bude závisieť od výsledku rozhovorov, uvádza agentúra Jonhap s odvolaním sa na kanceláriu juhokórejského prezidenta.
Mun odletel v utorok do Pchjongjangu spolu s približne 150 predstaviteľmi z oblastí obchodu, zábavného priemyslu či športu. Časť juhokórejskej delegácie sa však vydala do Pchjongjangu už v predstihu pozemnou trasou.
Kim a Mun sa stretávajú tretíkrát od nástupu juhokórejského prezidenta do funkcie v máji 2017. Prvý raz sa tak stalo 27. apríla a druhýkrát 26. mája tohto roku. Obe doterajšie stretnutia sa konali v pohraničnej dedine Pchanmundžom.
Na predošlých summitoch s Munom, ako aj na júnovom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Singapure vyjadril Kim želanie dosiahnuť úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova.
 
Príspevok Začali sa rokovania na summite medzi lídrami Južnej a Severnej Kórey zobrazený najskôr Hlavné správy.