Dháka 22. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mahmud Hossain Opu)
 
V Bangladéši začali v piatok pochovávať obete stredajšieho požiaru v historickej časti Dháky. Výbuch kanistrov s chemikáliami a následný požiar si vyžiadal životy 67 ľudí

Záchranári zasahujú na mieste požiaru obytných domov v bangladéšskej metropole Dháka 21. februára 2019

Miestne úrady v piatok podľa agentúry AFP uviedli, že identifikovaných a rodinám vydaných bolo 46 tiel. Polícia nariadila vykonať testy DNA v prípade 21 tiel, ktoré boli spálené do takej miery, že nebolo možné identifikovať ich podľa vonkajších znakov. Pred fakultnou nemocnicou v Dháke je stále veľa ľudí, ktorí čakajú na správy o svojich príbuzných nezvestných od požiaru, napísala AFP.
V mešitách po celom Bangladéši sa v piatok konajú modlitby za obete požiaru.
Predpokladá sa, že požiar spôsobil výbuch fľaše s plynom v budove, kde boli nelegálne uskladnené chemikálie na výrobu ľahkých palív, dezodoranty a iné ľahko zápalné látky.
Požiar sa rýchlo rozšíril do štyroch ďalších budov, ktoré tiež slúžili ako sklady chemikálií, ale aj na bývanie. Obeťami plameňov sa stali aj chodci na ulici a hostia v blízkych reštauráciách.
Zatiaľ čo polícia začala vyšetrovanie, úrady čelia obvineniam, že nesplnili svoje sľuby dané po podobnom požiari, ktorý sa v neďalekej štvrti Nimtoli odohral v roku 2010 a vyžiadali si vyše 120 mŕtvych.
Denník Daily Star vo svojom komentári napísal, že po tragédii v Nimtoli sa nič nezmenilo a sklady chemikálií v husto osídlenej obytnej zóne zostali. “Stovky rodín stratili svojich blízkych, pretože tento požiar vymizol z kolektívnej pamäti,” uviedol denník, ktorý si položil otázku, koľko ľudí musí ešte zomrieť, aby došlo k zmene.
Minister cestnej dopravy Obajdul Kader prisľúbil, že čoskoro bude v Dháke prijaté “trvalé riešenie”. Aktivisti však v súvislosti s jeho sľubom vyjadrili skepsu, pričom zo zodpovednosti za nedávny požiar obvinili majiteľov skladov a nečinné mestské i štátne úrady.
 
Príspevok Začali sa pohreby obetí požiaru v historickej štvrti Dháky zobrazený najskôr Hlavné správy.