Bratislava 6. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Opoziční poslanci, ako hlavný dôvod uvádzajú kauzu Čistý deň

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Béla Bugár (Most-Híd) dnes otvoril mimoriadne zasadnutie pléna, ktorého jediným bodom je vyslovenie nedôvery ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD). Rokovanie iniciovali svojimi podpismi opoziční poslanci, ako hlavný dôvod uvádzajú kauzu Čistý deň.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (SMER-SD)

Návrh na vyslovenie nedôvery podali opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA. Pod iniciatívu sa podpísalo viac ako 50 poslancov. “Ministerstvo práce a ústredie práce drží ochrannú ruku nad týraním a zneužívaním detí a toto nemôže žiadna slušná demokratická krajina a občania dovoliť,” vyhlásila po podaní návrhu predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Opozícia je presvedčená, že Richterov rezort zlyháva. Ministra dlhodobo kritizuje za jeho konanie v prípade galantského resocializačného zariadenia Čistý deň. Podľa nej minister kauzu kryje. Opoziční poslanci sú zároveň presvedčení, že Richter mal už dávno odobrať Čistému dňu akreditáciu, ako mu to odporúčala akreditačná komisia.

Blahová upozornila, že Čistý deň neprišiel o akreditáciu napriek výrazným porušeniam zákona, pritom rôzne iné zariadenia ju stratili aj pre malé prehrešky. V prípade Čistého dňa a napríklad aj detského domova Peto, ktorý spravuje dcéra exministerky práce a komisárky pre deti Viery Tomanovej (Smer-SD), poukazuje opozícia na prepojenia na politikov. “Požívajú špeciálnu ochranu, ktorú im vytvára ministerstvo práce a jeho nominanti,” doplnila Blahová s tým, že preveruje ďalšie zariadenia, kde má podobné podozrenia.

Richter však opozičný pokus o odvolanie s najväčšou pravdepodobnosťou ustojí. Vláda s jeho odchodom totiž nesúhlasí. Návrh na odvolanie považuje za neodôvodnený a účelový a obvinenia za nepreukázané. V súvislosti s Richterovou prácou poukazuje na “sústavné vylepšovanie systému sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately”.

Richter návrh na jeho odvolanie komentoval tým, že je znechutený a zhrozený z diania okolo resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante. Na opozičnú stranu SaS podal trestné oznámenie a chystá nový typ zariadení pre deti a rodiny ohrozené závislosťou. V súvislosti s “politickým kolotočom” okolo zariadenia Richter hovorí o hyenizme a morálnom bahne. Odmieta používanie detí a mladistvých ako štíty v osobnom a politickom boji.